Hlavní navigace

Shotcut 21.05.01 přináší přemapování fps videa

5. 5. 2021

Sdílet

Shotcut Autor: Shotcut

Open-source střižna Shotcut přináší v nové verzi jednu klíčovou funkcionalitu. Pod označením Time Remap se ukrývá nástroj schopný přemapovat dobu trvání zdrojového klipu na dobu stanovenou ve výstupním klipu. Tedy de facto například změnit rychlost videa tak, aby 25fps (50i) televizní dabing seděl na 24fps originální film v Blu-ray verzi.

Činí tak buď prostou duplikací nejbližšího snímku (což není vhodné, neboť výsledkem povětšinou je trhající se video), nebo vytvořením nového snímku na základě obrazů okolních snímků (což ve výsledku přináší určitou degradaci obrazové kvality, ale mělo by lépe zachovávat plynulost pohybu objektů v obraze). Efekt Time Remap je přitom vždy zapnutý a nelze jej vypnout, nicméně výchozí nastavení je samozřejmě takové, že převod zde neprobíhá (vstupní video se „přemapuje“ do výstupu 1:1).

S Time Remap pak též souvisí vylepšení kvality Pitch Compensation pro zvuky, jejichž rychlost je měněna v rozsahu 0,5× až 2,0×. Dále ze spousty novinek vypíchněme přechod na novější ffmpeg 4.3.2.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 5. 2021 8:12

    Ace

    Shotcut je zatím posledním nástrojem pro video, který používám po sérii různých jiných od Pinacle, Ulead, Corel, Adobe...
    A proč? Protože Shotcut má fakticky nejlepší kvalitu výstupu (jsem si měřil). O peníze nejde, zda je free, open nebo placený; vždy jsem chtěl kvalitu (a ne moloch který po instalaci zabere 3GB na disku).
    Nyní koketuji s VSDC Video Editor, jeho ovládání je více přátelské, je to svižné, ale už to není opensource apod.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.