Hlavní navigace

SiFive představila RISC-V jádro Performance P550, Intel jej použije už příští rok

23. 6. 2021

Sdílet

SiFive Performance P550 Autor: SiFive

Nové CPU jádro na bázi architektury RISC-V od SiFive se jmenuje Performance P550 a mělo by dávat zhruba stejný výkon jako výkonný ARM Cortex-A75. P550 používá vylepšenou 13-stage triple-issue out-of-order pipeline a zakládá na instrukční sadě RISC-V RV64GC. Počítá se přitom s produkty s celkem až čtyřmi těmito jádry.

SiFive hovoří o výkonu ve SPECInt 2006 na úrovni 8.65/GHz, což by mělo znamenat dosud nejvýkonnější RISC-V jádro na trhu. Vedle něj firma také ohlásila menší Performance P270 využívající 8-stage dual-issue in-order architekturu. Toto jádro nabízí také RISC-V Vector Extension 1.0-rc v kombinaci se SiFive Recode (pro překlad SIMD aplikací z jiných architektur).

Připomeňme, že již dříve byla ohlášena spolupráce SiFive s nově formovanou Intel Foundry Services a také záměr Intelu koupit SiFive za 2 miliardy dolarů (prozatím nepotvrzeno). Ostatně budoucí CPU platforma Intel House Creek, vyráběná 7nm procesem, bude právě jádra SiFive P550 používat, a to již v roce 2022.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 6. 2021 15:42

  MeeGo - no future

  Zajímavé, v minulosti se Intel nebál ARMu (StrongArm + XScale), pak se této divize nelogicky zbavil, aby pak začal experimentovat s RISC-V-

  Bych čekal plný focus na x86, když na to mají jako jedni z mála patenty.

 • 25. 6. 2021 2:04

  Ladis

  Nezapomeňte, že Intel už v minulosti chtěl zabít x86 (přechod na Itanium). Ale AMD jej zachránilo (vznik amd64 - Itaniu pak už zbyly jen servery, a to to ještě musel Intel pro něj uměle omezovat Xeony). Pokud v delším horizontu Intel nebude schopen v x86 překonat AMD, tak nebude pro něj důvod dál technologicky krvácet na architektuře, v níž je horší než konkurence a která je horší než jiné architektury. x86 je výhodné hlavně pro AMD (být druhý v x86 vs být desátý v ARM apod.).

  Dost jsem se rozepsal tady, ale nikoho nenutím to číst ;-)
  https://diit.cz/clanek/samsung-v-blizkych-tydnech-predstavi-exynos-s-rdna-2/diskuse#comment-1343517

 • 23. 6. 2021 15:51

  RDa

  K cemu to bude pouzivat? Nejake BMC, nebo pro SSD? (tam momentalne vedou zrejme army, na svem i cizim kremiku)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.