Hlavní navigace

Šifrovací nástroj TrueCrypt končí, důvody jsou neznámé

29. 5. 2014

Sdílet

Na webových stránkách oblíbeného šifrovacího nástroje www.truecrypt.org došlo k přesměrování a oznámení WARNING: Using TrueCrypt is not secure as it may contain unfixed security issues. Text stránek dále nabádá uživatele k přechodu na jiný šifrovací systém (BitLocker) včetně jednoduchého návodu. Zároveň je k dispozici aktualizovaná verze programu, která je svou podstatou určena pouze k ukončení jeho užívání, umí totiž pouze dešifrovat.

TrueCrypt je open source nástroj pro vytváření zašifrovaných diskových oddílů pro systémy MS Windows a GNU Linux. Přestože jde o nástroj uživatelsky velice jednoduchý, nabízí silné šifrování a tedy i zabezpečení. O užitečnosti programu jsme vás v řadě případů informovali již dříve.

Bohužel nepřichází žádné vyjádření o důvodu ukončení podpory, mezi dohady tak figuruje také možnost útoku na samotný web. Možnosti zneužití podtrhuje také fakt, že na přesměrované stránce je zveřejněn návod k přechodu na BitLocker, což je nástroj od Microsoftu.

(Upozornil: Zdeno Sekerák)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.