Hlavní navigace

Silverlight je mrtev, ať žije OpenSilver

14. 10. 2021

Sdílet

OpenSilver Autor: OpenSilver

Microsoft oficiálně ukončil podporu platformy Silverlight, která byla určena pro běh komplexních webových aplikací. Mělo jít o přímou konkurenci k Adobe Flash, který ale ve své době jednoznačně v prohlížečích kraloval. Přesto zřejmě existuje řada aplikací, které Silverlight využívají a ty již není možné v současných prohlížečích používat.

Zároveň s ukončením podpory Silverlightu byl oznámen projekt OpenSilver, který je vlastně reimplementací celého běhového prostředí pro moderní prohlížeče. Používá WebAssembly a je možné v něm spouštět původní aplikace bez nutnosti jejich úpravy. Provoz přitom navíc nevyžaduje žádná rozšíření do prohlížečů a vše se nakonec pro uživatele chová jako běžný web.

Podporovány jsou všechny moderní prohlížeče podporující WebAssembly a žádné nároky nejsou kladeny ani na použitý operační systém. Vyzkoušet si to můžete v ukázkové aplikaci. Zdrojové kódy projektu OpenSilver najdete na GitHubu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.