Hlavní navigace

Síť bitcoin čelí neznámému útoku DoS

7. 7. 2015

Sdílet

Od včerejší 20 hodiny (18 UTC) narostl počet transakci v bitcoinové síti na závratná čísla. Stránka statoshi.info eviduje ve špičkách i přes sto transakcí za sekundu. Sama síť jich přitom zvládne v průměru sedm za sekundu. Z toho vyplývá, že drtivá většina transakcí není v rozumném čase potvrzena.Všimli si toho už i uživatelé, protože jsou to právě jejich transakce, které se do bloku nedostávají. Na stránkách reddit.com přibývají diskuze probírající narůstající velikost tzv. mempoolu – to je něco jako databáze nepotvrzených transakcí.

Některé bitcoinové uzly evidují až 50 tisíc nepotvrzených transakcí. Je evidentní, že uzly začínají některé transakce zahazovat.

Zdá se, že jediný způsob, jak protlačit transakci do bloku, je za použití vyššího poplatku. Ten se díky útoku může vyšplhat až na 0,001 BTC (přibližně 6 Kč) . Bitcoin-core verze 0.10 a vyšší podporuje odhad výši poplatku tak, aby byla transakce potvrzena v rozumně krátké době. Bohužel, naprostá většina peněženek tuto možnost nevyužívá a nastavují poplatek na fixní částku (zpravidla 0,0001 BTC).

root@btc:~# ./bitcoin-cli -rpcconnect=localhost -rpcuser=bitcoinrpc -rpcpassword=XXXX estimatefee 1
0.00132743

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky