Hlavní navigace

Služba mojeID překonala hranici čtvrt milionu uživatelů

15. 10. 2013

Sdílet

Služba mojeID umožňující bezpečné přihlašování k různým webovým službám pomocí jediné univerzální kombinace jména a hesla eviduje od včerejšího dne více než 250 000 účtů. MojeID provozuje sdružení CZ.NIC, správce české národní domény. Hlavními přednostmi služby jsou snadná registrace a přihlašování, ověřené kontaktní údaje uživatelů a bezpečnost uložených dat.

MojeID je pro uživatele zdarma a zájemci se s ním mohou nejčastěji setkat na stránkách internetových obchodů, médií nebo komunitních serverů. Sdružení CZ.NIC provozuje tuto službu od 26. října 2010.„Stále více se ukazuje, že je mojeID velice zajímavé pro řadu webových služeb komunitního typu, které pro svoji činnost potřebují ověřovat uživatele. Takovýmito webovými službami jsou například Jízdomat.cz nebo VotočVohoz.cz.

MojeID je samozřejmě ve velké míře využívané také mezi provozovateli e-shopů. Mezi nejznámější patří například CZC.cz, Parfums.cz nebo Mironet.cz; mojeID nyní podporují řádově tisícovky obchodů. Službu využívají také internetové mediální domy nebo třeba města a obce. Pro ně představuje mojeID vhodný nástroj pro ověření identity občanů a voličů při referendech a anketách pořádaných místní samosprávou. Za tímto účelem službu implementovaly například Rožmitál pod Třemšínem, Droužkovice či Hořice v Podkrkonoší,“ dodává Ondřej Písek, marketingový ředitel sdružení CZ.NIC.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 10. 2013 11:29

  pb (neregistrovaný)

  Mám google účet, tedy mam openId. Jde to nějak udělat abych mohl mít MojeId, které požadavek na autentizaci deleleguje na OpenId od googlu? Případně jiná cesta jak to propojit a nemít dva nezávislé poskytovatele OpenId. V připadě, že to nejde, je MojeId další zmatená autentizační služba. Neměli by být spíše ty Rožmitály a další používat obecné OpenID?

 • 15. 10. 2013 11:35

  Petr Krčmář

  OpenID má tu nevýhodu, že si kdokoliv může nechat vygenerovat miliardu účtů. Účet od Google můžu mít do minuty. MojeID tam přidává různé úrovně prověření uživatelů. Takže jako provozovatel služby se můžeš rozhodnout, jestli pustíš dovnitř kohokoliv s jakýmkoliv OpenID účtem nebo jen s účtem od některých poskytovatelů identity, u kterých víš, jak probíhá autorizace (musíš přijít s občankou).

  Tady na Rootu je to jedno, pouštíme všechny. Úřad nebo třeba Aukro ale mohou požadovat prověřeného uživatele a pak ho třeba neotravovat dalším prověřováním (třeba u Aukra dopisem), protože věří CZ.NICu, že ho autorizoval sám. Je to na konkrétním poskytovateli obsahu.

 • 15. 10. 2013 11:43

  pb (neregistrovaný)

  To dává smysl, nicméně pak bych si MojeID predstavoval tak, že MojeId bude specifiká implementace OpenID, která garantuje ověření identity třeba dle občanky ale vlastní proces oline autentizace umožní delegovat na jiné OpenID. Možná to jde, to právě nevím.

Byl pro vás článek přínosný?