Hlavní navigace

Smartphone Jolla se začne prodávat 27. listopadu

19. 11. 2013

Sdílet

Společnost Jolla oznámila, že začne svůj první stejnojmenný smartphone prodávat 27. listopadu. Jolla bude obsahovat linuxový systém Sailfish OS. Podrobnější informace o systému i zařízení jsme vám přinesli v reportáži z přednášky Jozefa Mlícha na letošní konferenci LinuxAlt. Telefon si v tu chvíli pořídíte pouze u finského operátora DNA za 399 eur.

Hlavní míry Jolly zní takto: dvoujádrový procesor (Qualcomm) o taktu 1,4 GHz, 1 GB operační paměti a 4,5 palcový displej s rozlišením 960×540. Finský smartphone, na jehož vývoji se z velké části podílejí také bývalí zaměstnanci Nokie, chce mimo jiné zaujmout výměnnými zády, které budou moci poskytovat nejrůznější funkcionalitu.

Co se týče samotného Sailfish OS, tak ten vychází převážně z MeeGo ale například používá nový zobrazovací server Wayland. Zajímavé na něj je taky to, že bude podporovat také aplikace pro Android. Ne však všechny a jako obchod bude k dispozici Yandex, který momentálně obsahuje kolem 90 tisíc aplikací. Samozřejmě bude také možné nainstalovat libovolný APK balíček.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 11. 2013 11:28

  Roger (neregistrovaný)

  Proč by neměl? Udělal jsem předobjednávku, mam číslo objednávky a teď napjatě čekám, až se ozvou.

 • 19. 11. 2013 16:11

  Mařena1702 (neregistrovaný)

  to je sice moc hezký, ale dokud nebude oficiální distributor a servis, bude to v tuzemsku otázkou jen několika málo geeků, většinou linuxáků. O tom, že bude dotován OPama si můžeme jen nechat zdát pánové.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.