Po prvních dvou týdnech prodeje dosahuje Snow Leopard rekordních prodejů. Předstihl své dva předchůdce a nastavuje nové standardy pro tvůrce Mac. Tržby jsou dvojnásobné než u jeho předchůdce a prodej téměř čtyřnásobný.
Po prvních dvou týdnech prodeje dosahuje Snow Leopard rekordních prodejů. Předstihl své dva předchůdce a nastavuje nové standardy pro tvůrce Mac. Tržby jsou dvojnásobné než u jeho předchůdce a prodej téměř čtyřnásobný.
Tím, že SL je primárně optimalizován na míru Macům. Na jiném HW samozřejmě pojede, ale nebude tam už takové vyladění na míru HW.
Ehm, HW co je v mackách se dá koupit po dílech, já sám si můžu sestavit PC ze stejných komponent jako je nejnovější macek. A to se nemusím dívat do ceníků aby mi bylo jasny, že za levnějic. Jinak, z hlediska komplexnosti se macky nemůžou rovnam třeba s IBM, to je naprosto jiná třída. A OS X? To je normální Unix, graficky rozhraní jede na xorg, dokonce jsem slyšel že GUI je udělany na knihovně qt (stejně jako KDE) takže je jasny, že je docela kvalitní, nicméně že bych za něj musel platit… To si radši natáhnu FreeBSD, od OS X se moc neliší (dokonce, OS X z FreeBSD vychází).
A co ma jako byt? Povazuji za dulezitejsi, ze mohu aplikaci provozovat, prestoze nevypada prilis nativne, nez abych ji provozovat nemohl, zato mohl cekat, jestli ji nekdo nepredela na Vodu, aby vypadala nativne. Ve Widlich mate take radu aplikaci, ktere nativnim vzhledem zrovna nevynikaji, prestoze byly napsany pro Widle. Treba Yahoo Messenger nebo vselijake media playery s neuveritelne dementnimi GUI, ktere vypadaji, jako by je prejel tank.
Nedá. Minimálně motherboard s featurami od Apple prostě nekoupíte.
Jinak o Mac OS X nevíte ale VŮBEC nic. JEdiné, co máte pravdu je to, že Leopard byl certifikovaný „normální“ UNIX '03.
Jinak co věta to perla.
Grafické rozhraní nejede na X.org, ale mají vlastní systém zvaný Quarz.
X.org je tam možné spustit paralelně. Qt bylo portováno na Mac Trolltechem tak, že běží nativně, tj. volá Cocoa knihovny.
OS X nevychází z FreeBSD. Apple vytvořil BSD-compatible wrapper okolo mach-O jádra kvůli snadnosti portace utilit.
O Qt jsem psal že jsi nejsem jist, děkuji za podání přesných informací. Firma Apple přepsala kódy FreeBSD a NetBSD a vytvořila tím vlastní Unix* like systém. Na každé Unix mapě (http://upload.wikimedia.org/…y-simple.png) zjistíte, že Mac OS vychází GUI NeXTStepu (který firma Apple těsně před tím koupila) (pro puristy, GUI Mac OS vychází ze Smalltalku) a jádro je spojené FreeBSD a NetBSD a to jednoduše proto, že licence BSD dovoluje vzít zdrojové kódy, použít je a výsledek uzavřít a prodávat komerčně. OS X je postavené na jádře, jehož starší verze je vždy otevřená pod názvem Darwin (toto považuji od fy Apple za jediný opravdu galatní krok, škoda že s tím nedokázala komunita udělat víc), nicméně OS X plně splňuje posix a prosím za prominutí ale předpokládám, že kde je posix tam je Unix* (i když záleží na verzi). Quarz je přímým forkem XFree86, Xorg je totéž a hlasem (samozvaných, jiní bohužel kvůli uzavřené licenci nejsou) odborníků je rozdíl téměř jenom v licenci. Za desinformaci ohledně Qt se omlouvám, portace v dnešní době Qt4 už není problém (proto už běží Qt také na Windows). Co vím, je vlastníkem Trolltechu (a tedy i Qt) v dnešní době Nokia. Doufám že se tím pro Qt nic moc nezmění, mám své KDE rád.
Chtěl bych dodat, že rozlišování na Mac a PC mělo smysl do doby, dokud Mac používali PowerPC. Teď, když jsou Macy IBM kompatibilní mi sveřepé rozlišování Mac/PC příjde jako lhaní si do kapy. Ano, možná jsou Macy krásně vyladěné, dobře poskládané, s perfektním designem, ale, bohužel, je to stále PC. PC znamená „osobní počítač“ a i „osobní“ i „počítač“ Mac je. Nechápu, když už se i jiná architektura procesoru (SPARC apod.) označuje jako PC, proč by Macy měli být něco jiného? Nesnažím se Macy shazovat, jenom se zaujetím pozoruji snahu „vyčlenit se, být nekým jiným, patřit k těm lepším“ u spousty lidí používající Mac téměř bez argumentů („Prostě jsou vyladěnější, to vy češi nemůžete pochopit“ neberu jako argument), když v našich podmínkách (opakuji, v našich) jsou Macy předražené (dovoluji si říct i tak hanebnou myšlenku) i když za tu cenu dle mého osobního (!) názoru nestojí.
>> Teď, když jsou Macy IBM kompatibilní mi sveřepé rozlišování Mac/PC příjde jako lhaní si do kapsy.
Ne tak docela:
1. minimálně má takový rozdíl jako rozlišování „Sun PC“ vs. „(noname) PC“
2. Apple HW je jediný HW, na kterém lze legálně provozovat MacOS, proto to rozlišení má smysl
>> Nechápu, když už se i jiná architektura procesoru (SPARC apod.) označuje jako PC, proč by Macy měli být něco jiného?
Je to víceméně marketingové označení (viz reklama „Mac vs. PC“), které má znamenat „odladěný HW s OS určeným přímo pro něj“ vs. „libovolná skládačka“
Jo, to asi je pravda, fanatismus neni na miste. Nejde o to jaky system je lepsi. Jde o to, co kazdemu vyhovuje. Na serverech mam FreeBSD, na siti Cisca, na notasu a vsude doma Mac. Libi se mi design, ze neresim ovladace, ze mam SSH a vse v prvotni instalaci. Libi se mi programova nabidka, i mac porty{ekv. FreeBSD portu}. Ano, netvrdim, ze ostatni systemy to nemaji, maji. Jenze ja chci odladovat servery a sit, ne notas. Chci si pripojit nokii pres Edge bez psani scriptu, zapnout synchronizaci mobilu, GPSky. Nechci resit proc ztovna intelovsky ovladac v xorg nema zrovna v tehle verzi zrovna odladeny TV out pro moji televizi. Za ty nekrestanske penize jsem si koupil stejnou funkcnost jakou bych dosahl na *nixu, i na woknech, kdyz na to prijde, ale za nesrovnatelne kratsi dobu. Koupil jsem si cas a libivy design. A upgrade cele domacnosti legalne za 1200 na snow leoparda ? Jo, to me nezabije a zvysim jim prodej ;-) vzdyt je to unix a ja jsech ochoten za nej zaplatit. Stejne jako si zatvrzely uzivatel linuxu koupi DVD sveho distra podpori svoje vyvojare distra. Nic vice, nic mene.
f.
Co veta, to omyl.
Zadny Unix like, ale Unix.
Jadro neni zadne spojeni ruznych BSD, pouziva se Mach mikrokernel a teprve nad nim je vrstva, ktera pouziva m.j. xBSD kod.
Darwin neni starsi jadro, je to kompletni OS vcetne userlandu.
Kde je posix, tam je Unix*. Pardon?
Quartz neni zadnym primym forkem XFree86. Je to naprosto jina renderovaci technologie. Vychazi z NextStepu, kde se pouzival (obaleny) postscript.
Qt bylo uplne mimo uz od zacatku, Apple ma dva GUI frameworky: Cocoa a Carbon. Preferovanym je Cocoa, postaveny nad Objective C jako jazykem. (Pro upresneni: kakao neni jenom GUI framework, ale umi toho podstane vice).
co veta, to perla. Nastudujte si o tom prosim viac.
Mac OS X nevychadza z FreeBSD ani ineho *BSD, takisto ako NextStep. BSD je len jedna vrstva.
Quartz vobec nie je forkom XFree86, ale interna renderovacia technologia postavena na PDF, vytvorena in-house Applom, preto je uzatvorena.
GUI nema s QT vobec nic spolocne, Apple pouziva svoje objektove API Cocoa s Objective-C.
Prestudujte si viac, cim sa Mac lisi. Okrem ineho aj EFI s vlastnymi (silnymi) modifikaciami. Takto zhovadujete iba sam seba.
O vykreslovani se zde nestara xserver, ale quartz a Aqua s QT nema ZHOLA nic spolecneho.
S FreeBSD sice vychazi, ale rict, ze se moc nelisi zas uplna pravda neni, hlavne nejspodnejsi vrstvy systemu jsou odvozeny z NeXTStepu.
Jinak ohledne HW stranky bych snad i souhlasil :).
Hlavně cenou. Tak špičkově vymakaný kus HW seženete od jiného výrobce jen těžko, a když by se jim něco blížilo po HW stránce, tak se to rozhodně neblíží cenově. Macy jsou vychytané v každém detailu od magnetických konektorů, díky kterým si náhodně nezkopnete Mac Book ze stolu, až po vyladěné vnitřnosti, díky kterým i notebook za 20kKč vydrží 7h běžného provozu na baterku. Dnes Apple nemá konkurenci co se týče HW ani SW.
Za necelé dva roky šli na reklamaci komplet všechny powerbooky u nás ve firmě. Jedná se o 15 kusů a většinou to byly docela fatální věci jako HD, tak, že z něj už nešlo nic přečíst, paměti atp. Za stejné období se reklamovalo 7 kusů ze 12 počtu notebooků IBM/Lenova (a Jeden Dell ze dvou přičemž odešel VGA výstup z Intel grafiky) a kromě jednoho případu, kdy šlo o paměť to byly prkotiny jako že odešla nějaká periferie. Jako statistický vzorek nic moc, ale o kvalitě produktů Apple to myslím svědčí. Kvalita Apple HW je dle mého soudu urban legend.
Apple „klame“ tim, ze ze vseho dela dizajnovky a tim dokaze zblbnout nejednoho uctivace applu. Nicmene je to firma jako zadna jina (rozumej – stroj na penize), takze svoboda softwaru je u teto spolecnosti az na poslednim miste. Prestoze jim fandim, tak bych byl mnohem radsi, kdyby svet linuxu (respektive free softu) uz konecne prekonal jednou provzdy vsechno osatni.