Hlavní navigace

Software pro videokonference poslouchá, i když máte zmáčknuté ztlumit mikrofon

18. 4. 2022

Sdílet

Ztlumit mikrofon Autor: Depositphotos

Výzkumníci z univerzit ve Wisconsinu a v Chicagu testovali software pro videokonference. Zajímalo je, co se děje s daty z mikrofonu, pokud je v programu zmáčknuto tlačítko ztlumit mikrofon. Výsledky nejsou moc povzbudivé. Pouze aplikace běžící ve webovém prohlížeči měly všechny softwarově vypnutá data z mikrofonu.

Většina aplikací na pozadí dále zjišťovala stav mikrofonu a i když žádná zvuková data nezpracovávala, jde podle stavu například usoudit, jestli je ticho, nebo ne. Nejhůře na tom byl Cisco Webex, který data z mikrofonu dále zpracovával a pravidelně odesílal nešifrovanou telemetrii na své servery, stejně jako když není zmáčknuté tlačítko ztlumit mikrofon. Z telemetrie, která obsahuje minimální, střední a maximální úroveň zvuku lze podle výzkumníků pomocí umělé inteligence s pravděpodobností asi 82 % určit skupinu šesti zvuků: uklízení, vaření, mluvení davu, štěkání psa, psaní a klasickou hudbu. Cisco bylo o problému informováno a podle jejich vyjádření již v lednu 2022 přestal Webex telemetrii posílat.

Zvlášť stojí Teams a Skype od Microsoftu. U nich se nepodařilo zjistit, jestli neberou data z mikrofonu pokud máte zmáčknuté tlačítko ztlumit mikrofon, protože nepoužívají standardní Windows API. Více detailů v článku.

(zdroj: bleepingcomputer)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.