Hlavní navigace

Solaris 10 není až tak úplně zdarma

2. 1. 2006

Sdílet

Před nějakou dobou se společnost Sun Microsystems rozhodla, že zpoplatní patche pro Solaris 10 a plán potichu uvedla v život 29.11.2005. Zdarma jsou dále dostupné pouze bezpečnostní záplaty a nové ovladače pro hardware. Bez placení se navíc uživatel dostane jen k aktuálním verzím těchto oprav.

Aby toho nebylo málo, uživatel se nemá šanci dostat ani k informacím o placených záplatách. Takže si někde přečtete, že je v Solaris 10 chyba, chcete se podívat na podrobnosti na webu a najednou zjistíte, že tyto informace jsou placené.

Platba záleží na fyzickém počtu procesorů daného stroje a nejlevnější poplatek činí 120 USD za jeden procesor na rok. U dvouprocesorového stroje s Opteronem tak za rok zaplatíte přibližně dvakrát tolik, než v případě, že byste používali SUSE Linux Enterprise Server. Ještě větší smůlu mají majitele strojů s více než 8 procesory, protože ti musí platit nejméně 480 USD za jeden procesor na rok (vizte web sun.com – poznámka dole).

Pravý dopad tohoto opatření možná Sun pocítí i v prodeji svého hardware, protože jeho nejnovější procesor T1 je schopen pracovat pouze se Solaris 10, z jehož provozování plynou další každoroční náklady. Nevím, jestli by chtěl někdo v produkčním prostředí provozovat Solaris 10 bez placené podpory, protože například taková chyba v jádře systému, která způsobí „pouze” havárii OS není bezpečnostní problém a neplatící zákazník má smůlu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky