Hlavní navigace

Soukromá firma zablokovala video z YouTube kanálu NASA

13. 8. 2012

Sdílet

Na serveru motherboard.vice.com je k nalezení dlouhý článek o setkání vozítka z Marsu jménem Curiosity s dohodou DMCA. Na základě té mají vlastníci práv možnost zablokovat nebo vylepšit o reklamu online videa na YouTube i na jiných podobných serverech. Bohužel je blokování založeno na důvěře a YouTube nemá možnost kontrolovat, zda požadavek na blokování pochází skutečně od vlastníka práv na celé video či jeho část.

Když Curiosity přistálo na Marsu, zveřejnila NASA na svém YouTube kanálu video z řídící místnosti. Během hodiny bylo pryč, protože o zablokování požádal údajný vlastník práv Scripps Local News. Autor odkazovaného článku se podivuje, jak mohla komerční firma zablokovat video, které vzniklo z mise za 2,5 mld. USD veřejných peněz a bylo uvolněno jako public domain. Navíc to nebylo poprvé.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.