Hlavní navigace

SpaceX prý sníží světelné znečištění od satelitů Starlink

28. 4. 2020

Sdílet

Vypouštění družic Starlink Autor: Official SpaceX Photos, podle licence: Public Domain CC0

Když 22. dubna 2020 vypustila SpaceX dalších 60 družic systému Starlink na orbitu Země, ozvaly se opět intenzivněji hlasy, že světelné znečištění oblohy od těchto nízko obíhajících satelitů narušuje jak astronomická pozorování tak fotografování noční oblohy. Elon Musk zareagoval tweetem.

V něm uvádí, že SpaceX pracuje na určitých klíčových krocích k omezení jasu světla odrážejícího se od satelitů. Satelity by tak měly během nabírání běžné dráhy daleko méně „svítit“, a to díky změně úhlu solárních panelů, přičemž s 9. startem mise Starlink (tedy již 7. května 2020) satelity ponesou i stínění slunečního záření .

Toto prohlášení je poměrně vágní, není z něj jasné, nakolik nové kroky sníží jas družic. Jasné je pouze to, že jej jen sníží, nikoli eliminují. Prozatím je na orbitě kolem Země něco přes 400 družic Starlink, v plánu je jich 12 tisíc s výhledem na dalších 30 tisíc, tedy celkově 42 tisíc družic.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.