Hlavní navigace

SPIR, Seznam a Piráti protestují proti cenzuře internetu v zákonu o hazardu

29. 2. 2016

Sdílet

V úterý 1. března by poslanci měli ve druhém čtení projednat vládní návrh zákona o hazardních hrách (celé znění zde, PDF), které obsahuje kontroverzní paragrafy o povinném blokování stránek s nepovoleným hazardem.

„Poskytovatelé připojení k internetu na území České republiky jsou povinni zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným na seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami (dále jen ‚seznam nepovolených internetových her‘),“ uvádí §82. A §84 určuje, že tento seznam vede a o zápisu stránek na něj rozhoduje ministerstvo financí.

Za snahu přivést na svět seznam s povinně blokovanými weby úřad Andreje Babiše už dlouhé měsíce sklízí ostrou kritiku samoregulačního sdružení i některých hráčů na online trhu. Dát politicky řízenému úřadu do rukou tak nebezpečnou pravomoc, když máme k dispozici jiné funkční nástroje, je při pohledu do ciziny zcela nesmyslné, říká v dnešním prohlášení k zákonu předseda Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) Ján Simkanič.

Proti přijetí zákona je i Seznam.cz. Ministerstvo toto cenzurní opatření obhajuje inspirací v Dánsku či Francii. V obou těchto zemích ale návrh na blokaci internetové stránky přezkoumává další nezávislá instituce, upozorňuje Michal Feix, ředitel Seznamu pro právní a legislativní záležitosti.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 2. 2016 19:54

  NULL (neregistrovaný)

  Nevím, jestli tehdy Babiš byl opravdu Bureš. Ovšem co se týče jeho metod, STB by určitě nezahanbil.

 • 29. 2. 2016 20:52

  Xerces (neregistrovaný)

  Mě vždycky fascinuje ta drzost a nedostatek sebereflexe s kterou se serou do věcí, kterým nerozuměj. To nemaj dost skutečných problémů k řešení? Nebo je nějak před volbama,že potřebujou honit populistický body?

 • 1. 3. 2016 14:08

  Jarda_P

  Tak je nutno vzdy resit nepodstatne problemy, aby volic nemel pocit, ze si politici vali koule. Neni pak nutne se zabyvat drobnostmi, jako ze duchodci vybiraji popelnice, aby meli co jist nebo to, ze dlouhodobe onemocneni z cloveka za asistence ceskeho socialniho systemu udela bezdomovce na lavicce v parku, natoz pak radeni exekutorske inkvizice.

  Ale vsimni si, ze to maji soudruzi promyslene. Ted uz zbyva naridit zablokovat podle seznamu proxy a VPN servery a naridit odpojeni uzivatelu, na jejichz linkach se objevi TOR provoz.

  BTW, kdovi, jestli Babis nejakym zpusobem neprichazi o ksefty, kdyz lidi sazeji v zahranici. Opravdu pochybuji, ze by si politici v CR delali starosti o ochrane blbcu proti sobe samymi, kdyz si nedelaji starosti s ochraou blbcu pred lichvari nebo ochranou spotrebitelu pred vyrobci.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.