Hlavní navigace

Společnost Qualcomm oznámila první SoC pro Android s hlavním jádrem na RISC-V

18. 10. 2023

Sdílet

Rozebraný telefon čipy Autor: Depositphotos

Qualcomm potvrdil, že ve spolupráci se společností Google vyvíjí čip „RISC-V Snapdragon Wear“ a plánuje komerčně rozšířit řešení pro nositelná zařízení postavená na RISC-V. Tyto základy pomohou připravit půdu pro další produkty v rámci ekosystému Android, které budou moci využívat výhody vlastních procesorů s nízkou spotřebou a vysokým výkonem, vysvětluje Qualcomm.

Ekosystém Androidu podle společnosti Google spěje k budoucnosti s architekturou RISC-V. Google v loňském roce oznámil oficiální podporu RISC-V v systému Android a plánuje z něj udělat platformu číslo jedna, která bude rovnocenná platformě Arm.

RISC-V představuje konkurenci pro architekturu procesorů Arm, která v současnosti dominuje všem mobilním zařízením. Architektura RISC-V je open source, díky čemuž může být levnější a flexibilnější než Arm. Výrobci tak mohou vytvářet vlastní čipy, aniž by platili licenční poplatky společnosti Arm.

Snapdragon 865 z roku 2019 byl prvním čipem společnosti Qualcomm, který používal RISC-V pro některé své části. Společnost Qualcomm uvádí, že k dnešnímu dni dodala více než 650 milionů jader s architekturou RISC-V. Žádné z nich však zatím nebylo hlavním systémovým procesorem, tvořilo pouze menší část celého SoC.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?