Hlavní navigace

Spory o domény .cz mají nový řád

16. 6. 2010

Sdílet

Předvídatelný sazebník poplatků Rozhodčímu soudu, možnost zapojit do sporu tři rozhodce a lepší on-line platforma pro řešení sporů – to jsou hlavní novinky v Řádu pro řešení sporů o domény .CZ. Jeho novou verzi vydal Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky. Na změnách v řádu se výrazně podílel správce české národní domény .CZ, sdružení CZ.NIC.

Pravděpodobně nejdůležitější změnu představuje nový systém pro výpočet poplatku za řízení. Dosud se poplatek určoval stejně jako u jiných majetkoprávních sporů – procentní sazbou z hodnoty předmětu sporu. Poplatek tak mohl dosáhnout až do výše jednoho milionu korun.

U internetové domény je stanovení hodnoty velmi problematické a nepředvídatelnost poplatku byla hlavním argumentem, proč jinak rychlé a jednoduché rozhodčí řízení k řešení doménových sporů nevyužívat. Nový sazebník vychází z počtu doménových jmen, jichž se spor týká, a z počtu zúčastněných rozhodců. Výpočet nákladů na řízení je tedy zcela transparentní a žalobci se nemusí obávat nepříjemného překvapení způsobeného odlišným názorem rozhodce na hodnotu domény, říká specialistka CZ.NIC na doménové právo Zuzana Durajová.

Pokud netušíte, jak se může stát, že dojde ke sporu o doménu, doporučujeme náš nedávný článek Jak někomu ukrást doménu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.