Hlavní navigace

Stanfordští odborníci vyvinuli open-source aplikaci mapující užívání opiátů ve světě

7. 12. 2016

Sdílet

Dostupnost dostatečně silných léků na bolest (jako jsou opiáty) u onkologických pacientů či nemocných v rekonvalescenci po velkých operacích je ve světě různá. Jsou státy, kde člověk trpící bolestí nemá možnost adekvátní léčby. Na serveru arXiv.org byl aktuálně zveřejněn článek, kde Stanfordští výzkumníci pod iniciativou Statistics for Social Good prezentují svůj online nástroj Opioid Atlas ke zmapování dostupnosti a podávání opiátů ve všech zemích světa.

Tento open-source nástroj zpracovává obrovské množství dat dostupných ze zdravotnických statistik International Narcotics Control Board od roku 1989 a umí zobrazit trendy a grafy spotřeby opiátů v jednotlivých zemích za uvedenou éru. Ke zpracování dat se zde používá nadějný jazyk R určený zejména pro statistické výpočty.

Podobné aplikace umožňují zhodnotit zdravotnickou péči v různých státech. Je zřejmé, že zejména rozvojové země trpí nejen špatnou dostupností lékařské péče, ale i nedostatkem rychlé adekvátní pomoci od bolesti. Open-source aplikace tak mohou být cenným zdrojem užitečných informací pro neziskové a charitativní organizace zprostředkovávající péči v rozvojových zemích. Na užívání opiátů se kromě jiných vlivů samozřejmě může podílet také státní regulace či černý trh.

Zdrojový kód Opioid Atlasu je k dispozici na GitHubu.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.