Hlavní navigace

Stupňů odloučení je 3,57, alespoň podle Facebooku

8. 2. 2016

Sdílet

Šest stupňů odloučení je teorie, podle které jsou lidé mezi sebou dosažitelní maximálně přes šest dalších mezi sebou známých lidí. Před mnoha lety jsme o tom na Rootu napsali článek, ve kterém je popsáno několik experimentů, které měly tuto teorii potvrdit. Ovšem doba pokročila a dnes máme Facebook, který může čísla ověřit v praxi.

Podle čerstvých dat z Facebooku je toto číslo ve skutečnosti 3,57. Taková je alespoň vzdálenost mezi 1,59 miliardami uživatelů Facebooku. Lišit se samozřejmě může v jednotlivých regionech, například uvnitř Spojených států je průměr 3,46.

Zpráva také uvádí, že se k sobě lidé za posledních pět let „přiblížili“. Podobnou analýzu totiž Facebook dělal už v roce 2011, kdy měl 721 milionů uživatelů a stupeň odloučení byl tehdy stanoven na 3,74. Nyní náš web používá dvakrát více lidí, kteří jsou více propojení, takže se vzdálenost mezi dvěma libovolnými uživateli na světě zkracuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.