Hlavní navigace

Sun a univerzální DRM

5. 4. 2006

Sdílet

Sun se snaží prosadit univerzální DRM s názvem DReaM (DRM/everywhere available). Ke spolupráci získal firmy Samsung, Warner Music, Cisco a Panasonic. Tento DRM systém by měl být založen na otevřených standardech a měl by být nezávislý na platformě. Licence GPL3 však zřejmě s tímto DRM nebude kompatibilní, protože GPL3 obecně neakceptuje jakýkoliv DRM systém. Electronic Frontier Foundation k tomu má jednoznačný postoj, a sice, že by nemělo existovat vůbec žádné DRM.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 4. 2006 8:24

  miklik
  Dle mě je standard pro DRM potřeba. Jinak si neumím představit, třebas internetovou video půjčovnu. Kde si stáhnu film na jeden den nebo několik prohlédnutí. Podobně jako je to na Starzone od Telefoniky ČR.

  Pač jsem hledal někde možnost, koupit(půjčit) si film přes internet na jedno shlédnutí či den, ale nic krom Starzone jsem v *.cz nenašel. A ta je tuším jen pro ADSL zákazníky Telefoniky a používá DRM od MS, což mi v MPlayeru asi nepojede?

  Uměl bych si představit i to, že si například na hudbu, filmy, SW, knihy nebo web2 alikace koupím jen právo a ty pak si budu moci z různých zdrojů stahovat, používat nebo přímo přehrávat a nebudu muset furt kopírovat ogg, mp3,... z NB do PDA, Mobilu, domácího počítače.
  Nejlépe ještě kdybych měl ty práva někde uložené na netu (asi u vlastníka práv k dílu) s přístupem přes kvalifikovaný certifikát. Takže, bych nemusel nic zálohovat a i pokud bych ztratil vše, tak bych si nechal vystavit nový kvalifikovaný certifikát a zase bych mohl mohls své zakoupené práva používat.
 • 5. 4. 2006 10:50

  VM (neregistrovaný)

  Treba proto, ze stavajici reseni nejsou ani tak Digital Rights Management, jako Digital Rights Enforcement, omezuji pouziti dat na nejaky proprietarni program, a tak dost vyznamne omezuji, co s daty lze delat (i nad ramec toho co by mely, napr. RealPlayer a spol. nepustim na framebufferu a neumi filtry z MPlayeru) a otravuji uzivatele. Nadto je sifrovani dat pred uzivatelem samo o sobe pochybne, z principu se musi uzivateli umoznit nejaka forma jejich rozsifrovani, a tak je funkcnost takovychto reseni omezena.

  Nevim, proc je takovy problem nabizet na Internetu filmy v nejakem otevrenem formatu. Pujcovny DVD delaji neco podobneho (minimalne od doby DeCSS), lidi si DVDcka mohou bez problemu kopirovat, a nevypada to, ze by to predstavovalo vazny problem.

 • 5. 4. 2006 10:53

  Tom (neregistrovaný)
  Presne tak. Ked uz tu DRM musia byt, nech su aspon standardizovane. Momentalne takmer vsetky internetove multimedia trpia maniou M$. Na niektorych web strankach Anglickych internet tv je dokonca kotrola, kto nema win2000 a vyssi, nema pravo pozerat tv stream, lebo to musi byt ufon, ked nema win a browsuje po nete.
 • 5. 4. 2006 12:16

  platYpus (neregistrovaný)
  DRM je k nicemu a kdo to podporuje tak je stejnej kokot jako M$

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Pavel Chalupa je redaktorem zpráviček a příležitostným pisatelem článků na Root.cz.