Hlavní navigace

Sun otevře SPARC

14. 12. 2005

Sdílet

Společnost Sun Microsystems oznámila, že uvolní design svých nových procesorů UltraSPARC T1 jako open source. Specifikace procesorů Sparc byla k dispozici už dlouhou dobu pro ty, kteří byli ochotni zaplatit. Nyní bude ovšem zveřejněna nejen specifikace, ale celý design procesoru.

Cílem této akce je, aby měli všichni vývojáři přístup ke všem podstatným informacím a aby tak pro ně bylo jednodušší vyvíjet pro tento procesor nové a moderní aplikace, které využijí jeho 64 bitovou a 32 vláknovou architekturu.

Sun plánuje veškerá data uvolnit v rámci programu nazvaného OpenSparc, který bude spuštěn v prvním čtvrtletí roku 2006 a bude opět využívat licenci schválenou Open Source Initiative.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 12. 2005 11:50

  tom (neregistrovaný)
  Nutno dodat, že kód Sparcu je v celkem obecném metajazyce, takže procesor podle něj těžko bude moci vyrábět někto jiný, než SUN.
 • 14. 12. 2005 16:55

  jenda (neregistrovaný)
  Nechci nic rikat, ale vypada to, ze budou uvolneny kompletni zdrojaky ve Verilogu. Viz:

  The initial publications should include: the source of the design in Verilog, a verification suite and simulation models, ISA specification (UltraSPARC Architecture 2005), and a Solaris port.

  Jak jsem to pochopil, tak bych vpodstate mohl ve svych projektech klidne UltraSPARC T1 pouzit. Na druhou stranu, podle toho co jsem o tehle architekture cetl to zrovna nebude to nejvhodnejsi pro embedded systemy. Asi i do budoucna vystacim s Microblaze (PowerPC 405).
 • 17. 12. 2005 11:08

  mc (neregistrovaný)
  Krom uvedeneho bych doplnil, ze SPARC procesory lze za pomerne symbolicky poplatek vytvaret jiz davno (>10let) a implementace SPARCv8 (32bitovy predchudce nynejsi architektury SPARCv9) take na RTL urovni Sun zverejnil uz pred cca 5 roky (microSPARC) spolecne s picoJava procesorem.
  M.C>

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.