Hlavní navigace

SUSE představilo řešení pro záplatování jádra za běhu

1. 12. 2014

Sdílet

Linux se vyznačuje mimo jiné tím, že ho není téměř nikdy třeba restartovat. Přesto se najdou situace, kdy je to nutné – obvykle při zásadních opravách týkajících se jádra. To znamená problém zejména pro servery, u kterých je potřeba naplánovat odstávku a restartovat.

V minulosti se sice objevilo několik projektů, které se snažily projekt vyřešit, uspokojivě se to ale zatím nepodařilo. Nejznámějším projektem v tomto ohledu je Ksplice, ten má ale patentově zaháčkovaný Oracle a od roku 2011 se prakticky ani nevyvíjí. Také Red Hat pracuje na vlastním řešení nazvaném kpatch.

SUSE nyní přišlo s vlastním řešením nazvaným kGraft, které je licencováno pod GNU GPL 2 a používá několik různých technik k aktualizací jádra za běhu. Patche už také byly zaslány do jádra, takže je možné, že se časem tato vlastnost dostane do všech distribucí. Zatím je komerčně dostupná pouze pro x86_64 verzi SLES 12.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.