Hlavní navigace

SUSE představuje koncept next-gen enterprise distra Adaptable Linux Platform

13. 4. 2022

Sdílet

Chameleon openSUSE Autor: Depositphotos

SUSE Linux Enterprise 15.x (SLE) je na světě zhruba 4 roky a stejně tak i na něm založená varianta pro běžné uživatele openSUSE Leap. Zákazníci SUSE se tak už nějakou dobu ptají, co bude dál, jaké novinky SUSE chystá. Stefan Behlert ze SUSE nyní přináší první střípky toho, co bude víc než jen SLE 15++.

Hovoří o tom, že ač je SLE 15 skvělá základna, jsou místa, která mohou být ještě lepší. Za ty roky se objevily věci, které budou výrazněji změněny. Proto SUSE pro příští generaci svého Linuxu volí kódové označení Adaptable Linux Platform (ALP), protože nepůjde pouze o změny technologické, ale i designové.

Předně bude vývoj ALP otevřený. Vývojáři SUSE nepřipraví příští genraci systému pod pokličkou, aby ji pak jako hotovou naservírovali světu. Naopak bude využit openSUSE Build Service a každý bude moci vidět vývojářům pod prsty. Druhou radikální změnou bude rozdělení systému tak, že menší části bude zodpovídat za provoz hardwaru (říkejme tomu hostitelský systém) a nad ní bude vrstva, která bude poskytovat a provozovat aplikace ve stylu kontejnerů / VM.

Stefan slibuje na nejbližší období další podrobnosti. Aktuálně se připravuje potřebná infrastruktura, od komunikačních kanálů pro zpětnou vazbu od komunity, přes dokumentaci až po testování. Prozatím tedy vyčkejme, Stefan s kolegy jsou již brzy ozvou s dalšími podrobnostmi.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.