Hlavní navigace

Svobodný software dnes na televizi Z1

24. 9. 2009

Sdílet

Podle televizního programu bude dnes televize Z1 ve 23:00 vysílat dokument s názvem „Svobodný software“. V jeho popisku čteme: Rozvojový svět v porovnání s vyspělým Západem pokulhává v mnoha směrech. Výjimkou nejsou ani moderní technologie. Řešením může být volně šiřitelný software. Překlene tuto digitální propast?

(Upozornil Tomáš Guzdek.)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 9. 2009 20:22

  cybermage (neregistrovaný)

  Přesněji řečeno to dávali v úterý tento týden a není to vážně nic moc – vlastně tam pořád jenom opakovali, že open source je zadarmo (respektive je to to jediné, co si běžný člověk zapamatuje). O tom, že tento model vývoje software není nic nového (převažoval až do 70. let, jen se mu neříkalo otevřený), jací lidé jej vytvářejí a srovnání s proprietárním softwarem tam snad nepadlo ani slovo.

 • 25. 9. 2009 1:14

  Franta Kučera

  ber to tak, že je to dokument pro obyčejnou veřejnost, dá se celkem čekat, že pro čtenáře tohoto serveru to bude celkem nuda :-)

  Ale něco se jim dá vytknout: bylo tam moc černochů, nemyslím to nijak zle, ale prezentovali tam Linux a open source jako nějakou věc vhodnou hlavně pro rozvojové země, vhodnou pro chudé. Pro ně to samozřejmě vhodné je, ale to není všechno. Mít zdrojáky k softwaru, který používám, je obrovská výhoda, je to prostě hodnota navíc proti uzavřenému softwaru, díky které nejsem vázaný na nějakého výhradního dodavatele a díky které je větší konkurence a z ekonomického hlediska je to efektivnější (konkurence, tlak na cenu, uspějí jen ti nejlepší, nikdo se jen tak nepřiživuje a netahá ze zákazníků peníze). Tohle jsou významné výhody i pro zákazníky ve vyspělých zemích.

  BTW: ten dokument je i na Streamu, pokud ho někdo nestihnul chytit v televizi :-)

 • 25. 9. 2009 7:38

  Roman (neregistrovaný)

  Zajímavé je to, že až do nedávna jsem si zrovna Z1 na notebooku se svobodným softwarem nemohl pustit.

 • 28. 9. 2009 13:40

  Mi. Chal.

  To víš, svobodný software nejsou jenom výhody :-).