Hlavní navigace

Svobodný výběr roamingu se blíží, má ale háček

9. 6. 2014

Sdílet

Už od příštího měsíce budou mít zákazníci právo vybrat si alternativního poskytovatele roamingových služeb. V zahraničí tedy nebude třeba držet se domácího operátora a jeho roamingových balíčků, ale bude tu možnost zvolit si služby jiného subjektu. V praxi ovšem nebude z čeho vybírat – žádný alternativní poskytovatel není na obzoru.

Jde o to, že dnes si vybíráte svého mobilního operátora typicky podle toho, jaké vám nabízí podmínky a ceny u domácích služeb – a jste srozuměni s tím, že vám automaticky bude poskytovat i služby v roamingu. Přesněji: po technické stránce vám bude roamingové služby poskytovat příslušný roamingový partner vašeho domácího operátora (ten, do jehož sítě se v zahraničí přihlásíte). Ale podmínky, a hlavně ceny těchto roamingových služeb, bude diktovat váš domácí operátor, který si vás také „zkasíruje“ za takto zkonzumované služby.

Alternativou, která by měla být dostupná právě od letošního 1. července, je možnost tzv. odděleného prodeje roamingových služeb. Tedy to, že vy si sami vyberete, který operátor vám bude poskytovat mobilní služby, když budete v zahraničí (přesněji: jinde v EU). Nebyl by to tedy již váš domácí mobilní operátor, se svými cenami, podmínkami a také fakturací a placením, ale vámi vybraný (alternativní) operátor, jehož služby byste využívali, jakmile byste překročili hranice a vycestovali do zahraničí. A jemu byste také za takto využité služby platili, podle jeho ceníků, podmínek atd.

Detailně celou situaci rozebírá Jiří Peterka v dnešním článku na Lupa.cz.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 6. 2014 21:35

  Jarda_P

  Pevne verim ceskym operatorum, ze vymysli zpusob, jak aridit, aby to zakaznika nakonc vyslo jeste draze.

 • 10. 6. 2014 8:18

  Honz (neregistrovaný)

  Není nic horšího než balíčky, když už se za to budou sekat ruce nebo věšet...?

 • 10. 6. 2014 19:27

  tono (neregistrovaný)

  zato slovenske O2 od dnes zrusilo cesky roaming a ponuka v cesku sluzby za domace ceny :) http://cz.o2.sk

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.