Hlavní navigace

Svobodný výběr roamingu se blíží, má ale háček

Petr Krčmář

Už od příštího měsíce budou mít zákazníci právo vybrat si alternativního poskytovatele roamingových služeb. V zahraničí tedy nebude třeba držet se domácího operátora a jeho roamingových balíčků, ale bude tu možnost zvolit si služby jiného subjektu. V praxi ovšem nebude z čeho vybírat – žádný alternativní poskytovatel není na obzoru.

Jde o to, že dnes si vybíráte svého mobilního operátora typicky podle toho, jaké vám nabízí podmínky a ceny u domácích služeb – a jste srozuměni s tím, že vám automaticky bude poskytovat i služby v roamingu. Přesněji: po technické stránce vám bude roamingové služby poskytovat příslušný roamingový partner vašeho domácího operátora (ten, do jehož sítě se v zahraničí přihlásíte). Ale podmínky, a hlavně ceny těchto roamingových služeb, bude diktovat váš domácí operátor, který si vás také „zkasíruje“ za takto zkonzumované služby.

Alternativou, která by měla být dostupná právě od letošního 1. července, je možnost tzv. odděleného prodeje roamingových služeb. Tedy to, že vy si sami vyberete, který operátor vám bude poskytovat mobilní služby, když budete v zahraničí (přesněji: jinde v EU). Nebyl by to tedy již váš domácí mobilní operátor, se svými cenami, podmínkami a také fakturací a placením, ale vámi vybraný (alternativní) operátor, jehož služby byste využívali, jakmile byste překročili hranice a vycestovali do zahraničí. A jemu byste také za takto využité služby platili, podle jeho ceníků, podmínek atd.

Detailně celou situaci rozebírá Jiří Peterka v dnešním článku na Lupa.cz.

Našli jste v článku chybu?