Hlavní navigace

System76 představil dva notebooky s otevřeným firmwarem Coreboot

11. 10. 2019

Sdílet

System76 notebook

Společnost System76 představila dva nové notebooky, které pro zavádění systému používají svobodný Coreboot. Firma tvrdí, že díky ořezání zbytečných části firmware se podařilo zrychlit start notebooků Galago Pro a Darter Pro téměř o třetinu. Pro většinu uživatelů bude ale zřejmě zajímavější otevřenost většiny firmware. Coreboot stále závisí na některých uzavřených komponentách jako je Firmware Support Package (FSP). Intel tvrdí, že má v plánu zdrojové kódy uvolnit, zatím to ale neudělal. V každém případě je v Corebootu alespoň vypnutý problematický Intel Management Engine (ME).

Počítače už je možné předobjednávat na webu výrobce, odeslány prý budou už na konci října. Oba počítače používají desátou generaci procesorů Intel (Comet Lake) a jejich cena začíná na hranici 949 dolarů, respektive 999 dolarů za větší model. Prohlédněte si je v naší galerii:

Notebooky se liší především velikostí, Galago používá 14" displej, Darter je 15". Oba displeje jsou full HD a používají technologií IPS. Do obou modelů si můžete objednat procesory i5–10210U nebo i7–10510U a doplnit je až o 32 GB paměti DDR4 na 2666 MHz. Notebooky se také liší v kapacitě baterie: menší má 35,3 Wh, větší pak 54,5 Wh. Liší se i celková hmotnost: 1,3 resp. 1,6 kg.

Jako operační systém můžete použít buď Pop!_OS přímo od System76, což je upravené Ubuntu, nebo můžete nechat nainstalovat rovnou čisté Ubuntu. Všechny parametry najdete v konfigurátoru: Galago Pro a Darter Pro.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.