Hlavní navigace

TCP/IP slaví 25. narozeniny

2. 1. 2008

Sdílet

Protokol TCP/IP, na kterém stojí základy internetu, byl vyvíjen v letech 1978 až 1983. Síť ARPANET definitivně přešla na nový protokol 1. ledna 1983 a od té chvíle už uběhlo 25 let. Díky tomuto protokolu můžete číst třeba Root.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 1. 2008 7:41

    Tomáš Šimek
    před několika lety zemřel rodiný přítel, který v roce 68 emigroval do Švýcarska, kde pracoval v několika korporacích až zakotvil v CERNu jako člen štáb u urychlovače.

    Když jsme narazili na počátky internetu povídal, že pamatuje na horlivé a dlouhé diskuse, zda TCP/IP ano či ne. Hlavní argumenty proti byli paměťová náročnost a složitost TCP (kanon na vrabce). Početná skupina oponentů viděla výhodu v proprietárním řešení komunikace pro každou úlohu, čímž by tenkrát řešily spoustu problémů (uvědomte si velikost RAM tehdejších počítačů a TCP stack si museli pro existující počítače zaměstnanci daného ústavu sami napsat a odladit).

    Naštěstí vyhrálo složité a komplikované řešení, které však slibovalo nevyčerpatelné množství adres, a maximální flexibilitu. Jsem zvědavý, zda někdy někdo "nařídí" že od 1.1 se pojede IPV6.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.