Hlavní navigace

Telefony s 5G budou mainstreamem až v roce 2023

23. 10. 2019

Sdílet

Včely

Zatímco první drahé hi-end modely s podporou 5G již zamířily na trh, ve velkém se 5G telefony rozjedou až za tři až čtyři roky. Teprve v roce 2023 má jejich počet dle analytiků překonat telefony vybavené 4G modemem.

Stane se tak samozřejmě díky přechodu na 5G v podání levnějších čínských „druhořadých“ výrobců, kteří začnou první 5G modely uvádět na trh ve druhém čtvrtletí roku 2020. Příští rok se na trhu objeví zhruba 180 miliónů telefonů vybavených 5G, což bude představovat zhruba 13,2 % celého trhu. Cena by měla příští rok klesnou pod 654 USD za kus. Roku 2023 bude podíl 5G na trhu již 52 %.

Jejich nabídka, která je vždy svázána s nižší cenovkou než u výrobců první kategorie (čím je myšlen například Samsung, Huawei či dnes již aké Xiaomi), vyžaduje, aby na trhu byla dostatečná nabídka 5G ARM SoC od jiných výrobců než Qualcomm či firemních (Samsung Exynos, Huawei/HiSilicon Kirin a samozřejmě Apple Axx). Jde hlavně o MediaTek, který vedle čipů na stávajících výrobních technologiích (své první 7nm ARM SoC MT6885 s 5G uvede v prvním čtvrtletí 2020) chystá i novější 5G ARM SoC na bázi budoucího 6nm EUV procesu u TSMC – objeví se nejdříve na rok.

Dlužno také doplnit, že stále roste počet peticí (jedna za všechny) volajících po zákazu budování 5G sítí z důvodu škodlivosti pro živé organismy (viz např. pdf FCC), nejen Homo sapiens sapiens, ale zejména také hmyz v čele se včelou medonosnou (která i bez 5G / mmWave má svých starostí dost).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?