Hlavní navigace

Termux nedostává aktualizace přes Google Play, vývojáři připravují novou verzi

2. 2. 2021

Sdílet

Termux Autor: Termux project

Počínaje dnešním dnem přestala aplikace Termux dostávat aktualizace přes Google Play. Aplikace o tom také informuje své uživatele přímo na displejích telefonů. Důvodem je, že Google přestal přijímat do obchodu aplikace, které používají SDK nižší verze než 29 (Android 10).

Problém zároveň je, že tato verze zavádí nová pravidla pro SELinux a neumožňuje spouštět kód z datového adresáře aplikace. To ovšem dramaticky omezuje funkčnost Termuxu, protože ten stojí právě na spouštění kódu nainstalovaného z linuxových balíčků (článek na Rootu). Vývojáři proto chtěli co nejdéle zůstat u staršího SDK, ale tato možnost na Google Play dnes skončila.

Vývojáři doporučují uživatelům zálohovat data z Termuxu a poté přejít na udržovanou verzi z alternativního repozitáře F-Droid. Pracuje se na nové verzi Termuxu, která zabalí spustitelné soubory (binárky a sdílené knihovny) do jedné velké androidí aplikace, odkud je bude ochoten systém spouštět. Uživatel si pomocí klasického linuxového balíčkovacího systému bude moci nainstalovat balíčky, ty ale už nebudou obsahovat spustitelný kód.

Termux je linuxové prostředí pro Android. Instaluje se jako běžná aplikace, která obsahuje emulátor terminálu a základní linuxové prostředí. To je možné obohatit o mnoho balíčků a proměnit tak Android v plnohodnotný posixový operační systém se spoustou utilit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.