Hlavní navigace

Třináct zajímavých novinek v Ubuntu 9.10

Sdílet

Adam Štrauch 18. 6. 2009

Ubuntu 9.10 se právě vyvíjí a co můžeme čekat nového už je známo. Třináct největších změn a novinek najdeme na pinstack.blog­spot.com.

U žádného systému určeného pro širokou veřejnost nemůže chybět přitažlivé grafické téma. Sice ještě není známo jaké to bude, ale je dobré vědět, že se se změnou počítá. Hned na druhé příčce najdeme bezchybné PulseAudio. Možná to je vlastnost, která tu měla být už dříve. Každopádně stabilizaci této části systému přivítá každý uživatel. Pro majitele velkých datových úložišť mají vývojáři také dobrou zprávu, protože Ext4 je podle nich již natolik stabilní, že je čas ho dát jako výchozí souborový systém. Aktualizace Firefoxu na verzi 3.5 a Gnome na 2.28 jsou spíše evoluční kroky.

Další změny se týkají grafických ovladačů. Majitelé grafických karet Intel si budou moci konečně vychutnat nějaký 3D výkon a pro uživatele karet NVIDIA má nové Ubuntu v zásobě podporu VDPAU. Diskuse se vedou kolem Empathy, které nahradí Ekigu a Pidgin. Uvidíme jak moc se to bude uživatelům líbit. Na druhou stranu, z repozitářů tyto programy nezmizí, tak se k nim mohou všichni vrátit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.