Hlavní navigace

Trojana DNSChanger odhalí stránka www.dns-ok.cz

2. 4. 2012

Sdílet

Sdružení CZ.NIC dnes spustilo na adrese www.dns-ok.cz českou verzi stránek, která umožňuje jejímu návštěvníkovi zjistit, zda je nebo není jeho počítač nakažen nebezpečným trojským koněm DNSChanger nebo zda nedošlo ke změně konfigurace jeho routeru. Kromě výsledků je zde také například popsán způsob, jak se této virové nákazy zbavit.

O DNSChangeru informoval CZ.NIC na svém blogu poprvé na konci února. Podruhé se tak stalo dnes, a to nejen v souvislosti se spuštěním výše zmíněných stránek, ale také například proto, že byl posunut termín vypnutí zneužívaných DNS serverů. „K vypnutí zneužívaných serverů trojským koněm DNSChanger mělo dojít 8. března. FBI, která momentálně tyto DNS servery provozuje, však mezitím dostala soudní příkaz k dalšímu prodloužení provozu těchto DNS serverů, a to proto, aby mělo co možná největší množství uživatelů kompromitovaných počítačů možnost tento zákeřný software odstranit. Nově stanovené datum je tedy 9. července 2012,“ píše v dnsešním blogpostu Pavel Bašta z CZ.NIC.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 4. 2012 11:58

  Lol Phirae (neregistrovaný)

  soudní příkaz k dalšímu prodloužení provozu těchto DNS serverů, tak, aby mělo co možná největší množství uživatelů kompromitovaných počítačů možnost tento zákeřný software odstranit.

  He??? WTF?!?! Může mi někdo prozradit, jak to pomůže? Neodstranili by ten virus naopak podstatně rychleji poté, co by jim "DNS" přestalo "fungovat"?

 • 2. 4. 2012 16:15

  Lol Phirae (neregistrovaný)

  Ach ano, rozumím. Takový cenný zdroj šmírovacích dat nelze v žádném případě rychle odstavit!

 • 2. 4. 2012 21:33

  Jarda_P

  > „K vypnutí zneužívaných serverů trojským koněm DNSChanger mělo dojít 8. března.

  Tak nevim, ale nechtel autor nahodou rici: "K vypnuti serveu zneuzivanych trojskym konem...." . Az ty servery nekdo vypne, asi to nebude ten trojan.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky