Hlavní navigace

TrueCrypt je nyní k dispozici i pro Linux

3. 11. 2005

Sdílet

Po téměř deseti měsících vývoje je dostupná čtvrtá verze open-source on-the-fly diskového šifrovacího programu TrueCrypt. Množství vylepšení a nových funkcí je úctyhodné. Jednou z nejdůležitějších změn oproti předchozím verzím pak je dostupnost TrueCryptu nejen pro MS Windows, ale i pro operační systém Linux.

TrueCrypt se tak stal jedním z mála on-the-fly šifrovacích programů (ne-li úplně jediným), které umožňují sdílet šifrované kontejnery/diskové oddíly mezi operačními systémy Linux a Windows.

Binární balíčky (pro několik linuxových distribucí a MS Windows) a zdrojové kódy (pro Linux a MS Windows) můžete stahovat v sekci „Downloads“ na domovské stránce programu. K dispozici jsou (respektive spíše budou) i lokalizační balíčky (čeština zatím chybí) a velmi kvalitní dokumentace.

TrueCrypt je on-the-fly diskový šifrovací software. Nešifrují se tedy jednotlivé soubory, ale celý souborový systém. (Ten může být fyzicky uložen přímo na některém oddílu pevného disku jako běžný souborový systém, a nebo v tzv. kontejneru – běžném souboru uloženém v libovolném adresáři. Po připojení šifrovaného filesystému se pak se soubory pracuje jako se soubory na jakémkoli jiném souborovém systému. Veškerá data jsou však při čtení průběžně dešifrována a před zápisem na disk jsou naopak šifrována. Vše se děje automaticky a pro uživatele „neviditelně“. Na disku jsou při tom veškerá data neustále uložena v bezpečném zašifrovaném tvaru.

Způsob práce se tedy velmi podobá např. použití cryptoloop. Výhodou pak je zejména snadné sdílení šifrovaných dat mezi Linuxem a MS Windows a některé další funkce, které TrueCrypt poskytuje. (Krom velkého množstvím šifrovacích a hashovacích algoritmů (včetně kaskády více šifer) také tzv. traveller mód, skryté oddíly apod.)

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky