Hlavní navigace

Turecko přitvrzuje: po DNS blokuje i IP adresy Twitteru

24. 3. 2014

Sdílet

Na konci minulého týdne Turecko začalo blokovat sociální síť Twitter. V neděli totiž v zemi proběhnou volby a současnému premiérovi se nehodí šíření nezávislých informací. Jeho oponenti šíří informace především prostřednictvím Twitteru, což je oficiálními představiteli označováno za štvavou kampaň. Blokaci ospravedlňují rozhodnutím soudu, který prý vše řádně posvětil.

Původní blokace proběhla jen na úrovni DNS a bylo možné ji tedy velmi triviálně obejít. Na ulicích se objevovaly nápisy „DNS 8.8.8.8“ (veřejné rekurzory Google) a i pro běžného uživatele tak bylo snadné omezení překonat.

Čtyři osmičky jako symbol turecké svobody

Nyní Turecko přitvrdilo a tamní poskytovatelé aktivně blokují IP rozsah Twitteru. Tím se podařilo od sítě odstřihnout všechny běžné uživatele, kteří nemají k dispozici žádnou VPN nebo neumí používat anonymizační síť Tor. Statistiky ukazují, že v případě Toru došlo za jediný den o nárůst z 25 na 35 tisíc tureckých uživatelů. Stále je to ale zlomek původních uživatelů Twitteru.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.