Hlavní navigace

Turris hledá botnety, nebezpečné weby a útoky na NAS disky Synology

25. 8. 2014

Sdílet

V rámci bezpečnostního projektu Turris se sdružení CZ.NIC věnuje přípravě preventivních bezpečnostních opatření, ale také dalším aktivitám spojeným s internetovou bezpečností. Mezi ně patří také oslovování klientů, u kterých byly detekovány pokusy o připojení k IP adresám známým jako řídící hlavy botnetů, nebo blokování IP adres, jenž slouží prostřednictvím internetových stránek k nebezpečným útokům na uživatele. Na blogu CZ.NIC vyšla zpráva Pavla Bašty, upozorňující na několik zajímavých incidentů z nedávné doby.

Zajímavá událost se týká nového malware Synolocker, který útočí na NAS servery společnosti Synology. Na napadených zařízeních pak zašifruje harddisk a za dešifrování požaduje „výpalné“ v řádu tisíců korun. Díky velkému rozprostření routerů Turris do různých sítí a dobře fungující detekci anomálií se nám podařilo získat zajímavá data ohledně přístupů na porty, na nichž se nachází zranitelná aplikace zneužívaná k šíření tohoto malware, píše se ve zprávě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.