Hlavní navigace

Ubuntu 12.04 možná nebude mít initrd

3. 11. 2011

Sdílet

Ubuntu v posledních několika verzí bojuje s časem bootu, který měl být v současné době stažen na 10 sekund. Realita je jiná a tak jednou z diskutovaných věcí na Ubuntu Developer Summitu je volitelná přítomnost initial ramdisku (initrd). Bez initrd byste v současné době nemohli mít třeba softwarový RAID, LVM, šifrování nebo podporu UUID. Funkce důležité pro běh systému v běžné konfiguraci by se přesunuly do jádra, které by samozřejmě narostlo. Současně by se doba bootu zkrátila řádově o sekundy. Uživatelé, kteří initrd potřebují kvůli nějaké speciální vlastnosti, by si ho pak mohli sami zapnout. Navíc safe-mode by byl vždy s initrd.

Vývojáři na UDS diskutovali i o dalších tématech jako odstranění podpory ext2 přímo z jádra (zůstala by jako modul), vylepšení by mohlo dostat i DKMS (automatické překompilování modulů třetích stran při změně jádra) a Ubuntu One tým začal pracovat na projektu U1DB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.