Hlavní navigace

Ubuntu 15.04 Vivid Vervet a Kubuntu 15.4

23. 4. 2015

Sdílet

Pokud se zajímáte o vývojové verze Ubuntu a jeho derivátů, pravděpodobně čekáte každých šest měsíců na jejich sklizeň. Ubuntu 15.04 Vivid Vervet prošlo řadou změn. Mezi nejpodstatnější změny patří přechod na upstart systém systemd, nový kernel verze 3.19, lehce upravené Unity 7+ a aktualizované grafické ovladače – distro obsahuje beta verzi ovladače AMD Catalyst 15.4, která zatím není oficiálně dostupná a Canonical ji získal jen díky spolupráci. Povýšení doznaly i další balíčky, jako je Mesa 10.5, X.Org Server 1.17, GCC 4.9 atd. Více informací naleznete v poznámkách k vydání.

Nejvíce změn se však událo v Kubuntu 15.4. Zde prostředí KDE Plasma povýšilo na verzi 5.2 (je to první verze z derivátů Ubuntu, která má Plasmu 5 jako výchozí), došlo k přechodu z Qt4 na Qt5, přibyla nová šablona Breeze a mnoho dalších novinek.

Kromě Ubuntu a Kubuntu jsou k dispozici i nové verze Ubuntu Desktop, Server, Snappy Core, Ubuntu Cloud Server, Ubuntu Netboot, Lubuntu, Ubuntu Studio, Ubuntu GNOME, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE a Xubuntu.

Odkazy pro stažení všech zmíněných derivátů naleznete na ubuntu.com.

(Zdroj: Phoronix)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.