Hlavní navigace

Ubuntu 19.04 je tu

19. 4. 2019

Sdílet

Ubuntu RedHat Snap Flatpak

Nejnovější šestiměsíční verze oblíbené desktopové distribuce s kódovým označením Disco Dingo právě vyšla. Protože se jedná o krátkodobé šestiměsíční vydání směřující k stabilní verzi 20.04, které se dočkáme přesně za rok, dostalo se Dingu několika disruptivních změn.

Tou nejviditelnější je změna v uživatelském rozhraní. Ubuntu konečně povýšilo správce souborů Nautilus na aktuální verzi 3.32, která však už nepodporuje ikony na ploše. Namísto toho má nyní Ubuntu nové rozšíření do GNOME, které tuto funkci nahrazuje. Bohužel v současné verzi má toto rozšíření ještě řadu „much“ a pro uživatele tak představuje zatím spíše regresi. Ubuntu i nadále používá jako výchozí X11, jedním z hlavních důvodů je – kromě ovladačů – i to, že právě s oněmi ikonami na ploše a jejich drag&dropem jsou ve Waylandu ještě jisté problémy. Definitivní přechod na Wayland se tak oficiálně odsouvá až na verzi 20.10. Nicméně Ubuntu 19.04 Wayland samozřejmě nabízí a uživatel má možnost na něj kdykoli přepnout na přihlašovací obrazovce.

Nastoupený trend postupného nahrazování některých aplikací a komponent snapovými balíky pokračuje. Sám správce balíků snapd je zde v nejnovější verzi 2.38, s kontroverzní funkcí, kde snapd formou snapu průběžně aktualizuje i sám sebe. Nechybí samozřejmě ani podpora flatpaku, ten však zůstává u verze 1.2.4 namísto aktuální 1.3.2.

Jako každé vydání přináší Disco Dingo aktualizace systémové infrastruktury a základních komponent. Kromě již zmíněného GNOME 3.32 je zde jádro 5.0, Mesa 19.0, Apparmor 2.13 a systemd 240.

Další šestiměsíční vydání 19.10 vyjde v říjnu letošního roku a bude poslední verzí před ostrým 20.04. Server Phoronix zveřejnil zprávu, že přívlastkem tentokrát bude Eoan, což lze přeložit jako „za úsvitu“ nebo též východní. O jaké zvíře se ale bude jednat se teprve dozvíme.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky