Hlavní navigace

Ubuntu.cz je od víkendu v novém

24. 2. 2019

Sdílet

Ubuntu.cz

Po Novém roce jsem sliboval nový web Ubuntu.cz. Úsilí došlo zdárného konce a o tomto víkendu dostalo Ubuntu.cz skutečně nový kabátek. Pracovalo se na něm přibližně od loňského OpenAltu.

Vzhled nového webu je původním dílem Martina Kozuba, který ho původně na doméně iUbuntu.cz vytvořil jenom jako svůj osobní koníček. Mnoho let skvěle fungoval až se na konci loňského roku ukázalo, že je na tom vlastně lépe než „oficiální“ Ubuntu.cz. S Martinem jsme se tedy domluvili na uveřejnění zdrojových kódů jeho práce a pro snazší provoz jsme web přepsali z jazyka PHP na Jekyll. Pokud Jekyll neznáte, jde o generátor, který ze šablony a obsahu jednotlivých stránek vygeneruje celý web jako čisté HTML, CSS a JavaScript. K hostování stránek vygenerovaných Jekyllem není na serveru potřeba ani PHP, stačí samotný webserver nebo jenom GitHub.

Nejvíce práce nakonec bylo se zobrazováním vždy co nejaktuálnější verze Ubuntu ke stažení bez toho, aby každé opravné vydání musel někdo ručně na stránky přidávat. Nový web jsme měli i díky Martinově práci připravený od začátku února. Ještě jsme věnovali nějaký čas novému nastavení DNS, kterým se připravujeme i na potřebnou údržbu wiki a fóra.

Co bude s Ubuntu.cz dál? To už je jenom na vás. Pokud používáte Ubuntu a fandíte mu, sledujte naše fórum, zprávičky tady na Rootu a nejlépe náš Telegram, kde se domlouváme na setkání během InstallFestu v Praze. Přijďte poznat starou gardu přispěvatelů i mladou generaci a dodejme spolu komunitě Ubuntu v České republice novou energii!

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.