Hlavní navigace

Ubuntu má nové licenční podmínky kompatibilní s GNU GPL

17. 7. 2015

Sdílet

Společnost Canonical po dvou letech vyjednávání s Free Software Foundation změnila licenční podmínky distribuce Ubuntu tak, aby byly jednoznačně kompatibilní s licencí GNU GPL a dalšími svobodnými licencemi. Toho bylo dosaženo přidáním odstavce, který zohledňuje licence jednotlivých aplikací, ze kterých se Ubuntu skládá:

Ubuntu is an aggregate work of many works, each covered by their own license(s). For the purposes of determining what you can do with specific works in Ubuntu, this policy should be read together with the license(s) of the relevant packages. For the avoidance of doubt, where any other license grants rights, this policy does not modify or reduce those rights under those licenses.

Vyjednávání bylo zahájeno v roce 2013 po množících se stížnostech na kolizi mezi svobodnými licencemi a pravidly užití Ubuntu, která v některých případech omezovala uživatele na jeho právech. FSF tvrdí, že tím byl odstraněn nejpalčivější problém podmínek užití Ubuntu, ale organizace chce i nadále se společností Canonical spolupracovat na dalších změnách.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.