Hlavní navigace

Ubuntu plánuje Btrfs v roce 2011 nebo 2012

14. 5. 2010

Sdílet

Včera jsme vás informovali, že Nokia plánuje uvolnit MeeGo se souborovým systémem Btrfs. Je to rozhodnutí, které vývojáři udělali kvůli přeskočení Ext4 kroku a tím si ušetřili trochu vývojového času. MeeGo ve stabilní verzi ještě nějakou chvíli nevyjde, takže na řešení problémů v Btrfs čas zbývá. Jen pro doplnění, prvního vydání MeeGo, i když vývojového, bychom se měli dočkat během příštích týdnů.

MeeGo ovšem není jediná distribuce, která začala s Btrfs flirtovat. Z těch větších s tím přišla jako první Fedora, která na Btrfs také postavila svoji novou vlastnost na ochranu systém, resp. možnost vrátit se „v čase“ do stavu souborového systému, když ještě operační systém nabíhal. Jednotlivé body se vytváří při instalaci softwaru nebo uživatelským zásahem.

Nyní se do hry zapojilo Ubuntu, které si ale s nějakou podporou dá ještě na čas. Podle různých řečí na Ubuntu Developer Summitu by se podpora pro Btrfs mohla dostat do Ubuntu někdy v roce 2011 či 2012. To je dost široké rozpětí, ale bavíme se tu pouze o volbě při instalaci. Ubuntu totiž už dnes dokáže na Btrfs fungovat, i když je instalace trochu nepohodlná. Zatím je plán takový, že verze 11.04 bude mít Btrfs jako experimentální volbu a 12.04 LTS jako stabilní ale ne výchozí. Vývojový tým evidentně nechce dávat uživatelům jednoduchou možnost nasadit si stále experimentální souborový systém. Nakonec, nic nedokáže zkazit uživatelskou důvěru v operační systém tak, jako ztráta dat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.