Hlavní navigace

Ubuntu Studio 18.10 nabídne i KDE

15. 5. 2018

Sdílet

Ubuntu Studio logo

Distribuci Ubuntu Studio čeká v nadcházejících měsících, jak říkají sami autoři, něco jako reboot. V plánu je nasazení nových technologií, což mimo jiné znamená také desktopové prostředí KDE.

Ubuntu Studio přitom od počátků vycházelo přímo z původního Ubuntu a dodnes se drží GTK desktopu. Na Xfce přešlo v roce 2010 kvůli vývojovým problémům s KDE 4 a radikálním změnám, které přineslo GNOME 3. Jenže za těch 8 let se hodně změnilo.

V poslední době tak probíhaly testy různých prostředí, i s ohledem na vyzrálý stav MATE (které, připomeňme, přešlo na GTK3). Autoři nově oznamují, že prvním alternativním desktopem v Ubuntu Studio se stává KDE Plasma. Shledali jej jednodušším k nasazení než jiné a dle jejich slov má vyvážený poměr formy a funkcionality. A podle měření je Plasma 5 za běhu úsporná.

Ubuntu Studio samozřejmě nemění své výchozí nastavení, fanoušci Xfce mohou zůstat v klidu. Pro vydání 18.10 ale už nebude nabízen 32bit x86 obraz. Dále je v plánu přidání uvítací obrazovky a „softwarového butiku“ podobně jako to má Ubuntu MATE či Budgie.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.