Hlavní navigace

Ubuntu Studio chystá přechod na KDE Plasma

6. 5. 2020

Sdílet

Ubuntu Studio logo

Ubuntu Studio 20.04 LTS je posledním vydáním této varianty s desktopem Xfce. Od verze 20.10 letos v říjnu přejde Ubuntu Studio na KDE Plasma. V odůvodnění stojí mimo jiné to, že Plasma poskytuje lepší nástroj pro grafiky a fotografy, nejen věci jako Gwenview či Krita, ale i samotný správce souborů Dolphin se chová lépe. A podpora grafických tabletů Wacom je v Plasmě lepší než kdekoli jinde.

Zkrátka Plasma se postupem let stala tak dobrou, že ji beztak používá většina vývojářů Ubuntu Studio, a to tak, že mají nainstalované Kubuntu s balíkem Ubuntu Studio skrze Ubuntu Studio Installer.

Pro zvukaře se nic zásadního ne(z)mění. Kdyby se kompozitor obrazu ukázal problémovým, stačí jej vypnout pomocí alt+shift+F12 a vypnout jej lze i z přihlašovací obrazovky. Ve výchozím nastavení není v plánu použití serveru Akonadi, na zdroje náročné komponenty KDE PIM (Kubuntu jej také nepoužívá, ale Thunderbird třeba ano). Bez Akonadi je pak KDE Plasma stejně svižným prostředím jako Xfce. A jiná na zvuk zaměřená distra jako Fedora Jam a KXStudio také historicky KDE Plasmu používala a nepředstavovalo to pro práci se zvukem problém.

Na přechodu budou tvůrci spolupracovat s projektem KDE a využijí i práci kolegů z Lubuntu, kteří přechod od GTK LXDE ke Qt LXQt nedávno provedli a celý proces tak mohou pomoci usnadnit. Po přechodné období budou padat rozhodnutí o začleněných aplikacích, jako příklad tvůrci uvádí, že v současné době zahrnují tři střižny videa (Pitivi, OpenShot a Kdenlive), jejichž funkcionalita se minimálně zčásti překrývá a zčásti je unikátní.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?