Hlavní navigace

Ubuntu Touch OTA-11 vylepšuje klávesnici a podporu hardware

24. 10. 2019

Sdílet

UBPorts Ubuntu Touch

Komunita okolo projektu UBports vydala novou verzi mobilního operačního systému Ubuntu Touch OTA-11. K dispozici je pro dvanáct mobilních telefonů a experimentálně také pro desktop.

Vylepšena byla práce s virtuální klávesnicí, vestavěný prohlížeč Morph, push notifikace či podpora hardware. Vývojáři chtějí dále pracovat na rozdělení stabilního a testovacího distribučního kanálu, příští verze OTA-12 by měla také přinést Mir 1.x a nejnovější verzi Unity8.

Společnost Canonical zastavila Ubuntu Touch a přestala ho vyvíjet v roce 2017 v rámci velkých škrtů ve svých projektech. Komunita se ale nechtěla vzdát a převzala projekt na svá bedra. Od června roku 2017 tedy Ubuntu Touch vyvíjí a spravuje nadace UBports.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 10. 2019 19:29

  David Heidelberg

  a co takhle se dát raději dohromady s Purismem či Pine64 a radši stavět normální telefon na linuxu, který snad nezůstane jako hračka pro pár Ubunťáků?

  V případě Puri.sm a jejich Librem 5 je tu jejich plánováná long-term podpora + GNOME. Pine64 s svým PinePhone asi také nenechá svoje uživatele na holičkách..

  Když vezmem fakt, že i pro firmu je náročné vyvíjet a udržovat linuxový telefon, jakou může mít budoucnost komunitou udržovaný Touch, který bez někoho kdo to bude dál směřovat a alespoň pár placenými vývojáři tlačit vývoj vpřed?

  Šance, že to dopadne jako s N900 potom, co Nokia zavřela krám je velká. Sice tu máme Neo900, ale poslední posty vidím v roce 2018..

 • 25. 10. 2019 13:06

  bez přezdívky

  Vždyť přesně to udělali. Uborts spolupracuje jak s Purismem tak hlavně s Pine64:
  https://forums.ubports.com/topic/2403/pinephone

  Na ten odkaz se dá prokliknout z hlavní stránky Pine64, kde je informace o Pinephonu.

  Pro Pinephone je připravováno 7 distribucí, s nimiž bude prodáván, bude záležet jen na zákazníkovi, kterou si vybere. Dokonce přemýšlí, že by Pinephony byly barevně laděny podle linuxové distribuce. Plánuji si pro sebe i přítelkyni koupit Pinephone právě s Ubuntu Touch. Ubuntu Touch je momentálně z těch sedmi distribucí nejdále. Já Ubuntu Touch OTA-11 mám momentálně na tabletu od Bq.

  Stejně tak Librem 5 se bude dát koupit nejen s PureOS ale i s Ubuntu Touch.

 • 25. 10. 2019 15:18

  David Heidelberg

  Díky za odkaz.

  Co se týká 7 distribucí - to zní moc děsivě, ale jak to tak vidím, tak možnosti jsou Plasma Mobile, UBPorts a postMarketOS (na hraní). Můj odhad je, že ve výsledku půjdou do 4. možnosti - PureOS (Debian) co vyvinul Puri.sm pro svůj Librem 5... Mám dojem, že zájem PINE64 končí u kernelu, dál je SW moc nezajímá.

  Myslím, že by to mohlo dopadnout jako na desktopu: v základu - GNOME, kdo má rád KDE - Plasma Mobile a hračičkové postMarketOS s psaním smsek z terminálu..

  Ubuntu Touch je sice možná nejdál (každopádně PureOS je už taky použitelný, sic Touch je zatím hezčí), ale zajímalo by mě, jestli bude hrát ještě nějakou roli v budoucnu.
  Puri.sm v podstatě "naportoval GNOME na malou obrazovku", čímž si ušetřil neskutečnou práci s maintainováním specifických věcí a hromady základních aplikací. Otázka je, jak se s tímhle může poprat UBPorts?

 • 24. 10. 2019 22:56

  bez přezdívky

  Dlouholetý uživatel na tabletu. Systém se mi velmi líbí a relativně dobře užívá, mají tam ale zajímavý bug a zatím to stále neodstranilo a na problém nereagují. V jejich prohlížeči Morph si otevřu fejsbuk a chci napsat komentář. Začnu psát a klávesou Space opustím dokončené slovo. Všimnu si ale chyby a chci ji odstranit backspace. Jakékoliv stisknutí backspace ale způsobí skrytí klávesnice. Musíte vrátit kurzor zpět k opravě, kliknout znovu na backspace, smaže se další znak a klávesnice opět zmizí, a tak stále dokola!!! Když ale máte napsáno slovo s chybou a ještě jste jej nedokončili Space, můžete se vracet mazáním s použitím backspace bez potíží...napsat a opravit dodatečné text na stránkách fejsu je tedy hrůza. Ale na jakýchkoliv jiných internetových stránkách tento problém není...