Hlavní navigace

Ukázal evropský soud světlo na konci hyperlinkového tunelu?

17. 2. 2014

Sdílet

Ve čtvrtek 13. února 2014 zveřejnil Soudní dvůr EU (SDEU) rozhodnutí ve věci Svensson (C-466/12), které s napětím očekávala celá Evropa. S žádostí o rozhodnutí předběžné otázky se na SDEU obrátil švédský soud při rozhodování sporu mezi skupinou novinářů a provozovatelem internetových stránek. Na straně žalobců v původním sporu vystupovala skupina novinářů (včetně pana Svenssona), jejichž články byly publikovány v novinách Göteborgs-Posten a zároveň zpřístupňovány na stejnojmenných internetových stránkách.

Žalovaným pak byla společnost Retriever Sverige AB provozující internetovou stránku umožňující vyhledávání článků zveřejněných na jiných stránkách. Seznamy odkazů na články obsahovaly kromě titulku, krátkého úryvku i hypertextový odkaz na daný článek. Právě umístění hypertextových odkazů se stalo trnem v oku novinářů a jádrem sporu, neboť novináři v něm spatřovali porušení svých výlučných práv na sdělování díla veřejnosti ve smyslu Směrnice 2001/29/ES harmonizující toto majetkové právo autorské na úrovni EU (Směrnice).

SDEU ve svém rozhodnutí přichází s jednoduchým testem: o sdělování díla veřejnosti se jedná tehdy, je-li současně přítomen prvek „sdělování díla“ a toto dílo je sdělováno „veřejnosti“.

O detailech tohoto testu, dopadech na internet a odkazech na nelegální obsah se pro náš sesterský server Lupa.cz rozepsala Andrea Jarolímková, právnička v mezinárodní firmě Bird&Bird se specializací na autorské právo a IT.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky