Hlavní navigace

Ukládání žurnálu na jiné blokové zařízení

Sdílet

Adam Štrauch 30. 12. 2009

Ve snaze zvýšit výkon našeho linuxového systému se můžeme uchýlit k nejrůznějším technikám. Výsledek je často sporný, protože v dnešní době přidaný výkon využijeme jen z velmi malé části. Nicméně někteří z nás to dělají, protože můžou a není důvod jim bránit. Na linux-mag.com vyšel článek o jedné zajímavé technice, která spočívá v umístění žurnálu na jiné blokové zařízení, konkrétně u souborového systému Ext4. Můžeme tak využít kombinace blokových zařízení pro zvýšení výkonu jednoho souborového systému.

Autor odkazovaného článku provedl podrobné otestování žurnálu umístěného na stejný oddíl disku, na jiný oddíl disku a do ram disku. Dalo by se říci, že druhé dvě možnosti na výkonu něco málo přidají, ale výsledek bude i tak diskutabilní, protože některé testy vyšly i v jejich neprospěch.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 12. 2009 11:32

  JaMa (neregistrovaný) ---.oksystem.cz

  Není žurnál hlavně potřeba v případě pádu systému pro fsck při příštím startu? Nějak nechápu jak ho pak dostanou z toho ramdisku :).

  Ale i tak to může být užitečné třeba pro embedded zařízení, kde je rootfs často na uSD nebo ve vestavěné NAND paměti. A žurnálovací fs se obecně moc nedoporučují, protože fs obvykle není tak veliký a životnost je omezená počtem přepisů. Takže přesunutí žurnálu na levnější médium se může hodit například na starém dobrém Sharp Zaurus C3000 bych mohl přesunout žurnál z uSD na vestavěný disk.

  A na Freerunneru bych mohl zkusit UBIFS na NAND s žurnálem na uSD (která je levnější a snadno vyměnitelná narozdíl od NANDu), jenomže UBIFS zdá se žurnál na jiném device nepodporuje a místo toho má žurnál rozprostřen v fs, takže nepřepisuje stále stejnou oblast paměti jako ext3.

 • 30. 12. 2009 13:18

  JaMa (neregistrovaný) ---.oksystem.cz

  Jo, ale stále mi to nepřijde moc praktické a chápu to jen jako pro potřeby testu (jak taky píšou). Protože reálné zařízení asi často nebudou mít ramdisk napájený záložní baterií, který se v případě pádu hlavního systému dumpne na disk a po startu by se navíc měl dump žurnálu zase načíst do toho ramdisku před tím než se spustí fsck :). Navíc tohle zálohování by mělo zajistit, že bude zazálohovaný i úplně poslední záznam, protože jinak to taky ztrácí celé smysl.

  A používání žurnálu na systému, který nikdy nepadá je taky imho zbytečnost a ve výsledku pomalejší než použití fs bez žurnálu.