Hlavní navigace

Umírá distribuce CentOS?

24. 3. 2011

Sdílet

Na blogu pclinuxos2007­.blogspot.com popsal Manmath Sahu své znepokojení u projektu CentOS. Dle jeho slov není CentOS jediná distribuce založená na Red Hat Enterprise Linuxu a třeba Scientific Linux a Oracle Enterprise Linux už mají dávno venku obrazy postavené na RHELu 5.6 a 6.0, tak proč ne CentOS?

Dlouhé čekání na verzi 6.0 spustila vlnu černého humoru na CentOS fóru. Například C v názvu projektu znamená Closed, tedy „Zavřený“ nebo těžko přeložitelné „Things are getting from EL6 to HELL6“.

Tak jako tak. vývojáři CentOS nemají se svou distribucí tolik práce jako například vývojáři Debianu nebo Gentoo. CentOS je víceméně rebuild balíčků, které připravil Red Hat a do kterých je jen minimálně zasahováno. Proto uživatelé zpoždění nedokáží pochopit a vznikají podobné reakce jako je odkazovaný blogpost. CentOS není nenahraditelný a jeho úspěch stojí spíš na setrvačnosti uživatelů než na nepřekonatelných kvalitách této distribuce.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 3. 2011 15:49

  Alt (neregistrovaný)

  Pokial mi je zname, tak CentOS sa rozhodol prednostne spravit 4.9 (ktoru uz ma von), potom 5.6 a 6 az nakoniec. S tymto postupom asi uzivatelia mozu celkom suhlasit. Scientific ma pokial viem zatial iba 6 (cize nema ani 5.6 ani 4.9 aspon som to nikde nenasiel). 6 je pre aktualnych uzivatelov "zbytocna" - da sa vyskusat aj priamo od RH a urcite je viac "cakatelov" na 4.9 a 5.6 ako 6. Oracle sice 5.6 uz ma ale naopak 4.9 nie ... takze tazko myslim podla toho sudit ...

 • 24. 3. 2011 21:28

  vvv (neregistrovaný)

  Ja uz na CentOS6 cekam jako na smilovani od Vanoc. Potrebuju domaci file/media server prevalit na x64 verzi kvuli KVM a nechce se mi tam cpat CentOS5. Kdyby meli RedHati nejakou home verzi tak jdu do originalky, ale za tyhle prachy je to zbytecny.

 • 25. 3. 2011 9:42

  Izak (neregistrovaný)

  Stahni si RH 6.0 ... pouzivej, az vyjde CentOS 6, predelej jum, preinstaluj centos-release nebo jak se to jmenuje a muzes upgradovat pres CentOS ... za nejakou dobu z toho bude uz jen CentOS ;-))

 • 24. 3. 2011 16:04

  Milan Keršláger (neregistrovaný)

  Otázka zní, kde je problém. Já to vidím v uzavřeném okruhu vývojářů, kteří občas slibují nesplnitelné a nejsou ochotni si nechat poradit, požádat o pomoc nebo převzít hotové dílo. Když někdo něco namítl, nikdo se s ním dále nebavil. Postup vývoje není veřejně dostupný, v zásadě se to dělá in-house (zveřejněné betaverze nikdy moc aktuální nebyly, vždy až hotový produkt). Stejná situace se opakuje pokaždé a pokaždé je to v zásadě vždy horší a delší čekání...

 • 25. 3. 2011 10:09

  Heron

  Příliš bulvání titulek, nemyslíš?

  Jsou tři nové RHEL produkty: 4.9, 5.6, 6.0.

  Scientific Linux má dosud hotový jen 6.0.

  CentOS má dosud hotový jen 4.9.

  Navíc SL 6.0 není přesně binárně kompatibilní s RHEL, na fóru (CentOS) někdo přišel s odhalením, že některé balíčky v RHEL a SL mají jiné závislosti (knihovny, vůči kterým jsou zkompilované). Což nemusí být nutně chybou, CentOS má jiný cíl (plnou binární kompatibilitu s RHEL) než ScientificLinux (platforma pro vytváření dalších distribucí dle požadavků laboratoří).

  Na základě čeho bych si měl myslet, že CentOS umírá a SL je na tom lépe, když oba týmy zatím vydali stejný počet produktů? Tedy jeden.

  Také bych rád viděl trochu rychlejší vydání nové verze, ale na druhou stranu souhlasím s tím, co padlo na fóru centosu. Chcete mít rychlé (rychlejší) vydání s chybami / nekompatibilitami nebo pozdějí hotové vydání? Já sám za sebe jsem pro to druhé. Ano, trvá to skoro už půl roku, ale předchozí verze (4 a 5) mají stále podporu. Tak co řešit? CentOS 6 bude mít podporu 7 let. Nějaký ten měsíc čekání mě fakt nezabije.

Byl pro vás článek přínosný?