Hlavní navigace

Unicode Standard 8.0: celkem 7 716 nových znaků

23. 6. 2015

Sdílet

Unicode Consortium, koordinující vytváření standardu univerzální znakové sady Unicode, vydalo minulý týden Unicode Standard 8.0. V nové verzi přibylo 7 716 znaků, čímž celkový počet definovaných znaků stoupl na 120 737. Největší zastoupení v přidaných znacích má čínština, japonština a korejština.

Kromě toho přibylo například 86 znaků jazyka kmene Cherokee reprezentujících malé slabiky, znaky v ugandském jazyku Ik, jazyku Pobřeží Slonoviny Kulango a dalších jazyků v Africe. 

Tradičně se objevilo také 41 nových smajlíků, například znaky zachytávající hlavu jednorožce, hotdog, synagogu, mešitu, škorpióna a tvář nerda.

Sada smajlíků v současnosti obsahuje vícero desítek znaků zachytávajících lidi, respektive lidské tváře, ale též vícero dalších znaků zachytávajících například ruce anebo známe kruhové symboly tváře vyjadřující rozličné emoce. Všechny tyto smajlíky však dosud počítaly jen s jednou barvou charakteristickou pro bělochy. To se nyní mění a díky přidaným pěti barvám pleti je možné vyjádřit u znaku smajlíku i rasu.

(Zdroj: DSL.sk)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.