Hlavní navigace

USA chtějí postavit do šesti let dva superpočítače s výkonem přesahujícím exaFLOPS

22. 11. 2016

Sdílet

Spojené státy chtějí postavit dva nové obří superpočítače, každý v ceně mezi 200 a 300 miliony dolarů a každý s výkonem přesahujícím exaFLOPS – 1018 operací v plovoucí řádové čárce za sekundu. Podle současných plánů by mělo být během roku 2019 zahájeno hledání dodavatelů a počítače by měly začít pracovat v roce 2023. Je možné, že jeden z nich začne dokonce už o rok dříve. V plánu je postavit dva odlišné systémy postavené na dvou různých architekturách.

V současné době je spíš otázkou, zda nově zvolený americký prezident neotočí kormidlem a nezmění plány velkých vědeckých institucí. Plán postavit dva obří počítače totiž vychází ze strategie vytvořené administrativou prezidenta Obamy.

Vývoj v oblasti superpočítačů je stále velmi rychlý, na světové špici jsou USA a Čína. Obě země jsou prakticky vyrovnané jak na prostý počet superpočítačů, tak  i z hlediska jejich výkonu. Čína ale také nespí a chce představit nový exa-superpočítač už v roce 2020. Podívejte se na současnou nejrychlejší desítku světa:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.