Hlavní navigace

USB s rychlostí 20 Gbps přijde letos, nové značení ale bude matoucí

Sdílet

Petr Krčmář
USB-C

Nová verze standardu USB 3.2 zdvojnásobí současnou rychlost přenosu na 20 Gbps. Využije totiž obou vysokorychlostních linek, které jsou součástí sběrnice. Dočkáme se ho ještě letos, zároveň ale přinese zmatky do značení jednotlivých standardů. Podle zprávy zveřejněné organizací USB-IF [PDF] totiž dojde ke sjednocení značení dosavadních standardů USB 3.x.

Všechny předchozí verze se budou jmenovat USB 3.2, budou se ale lišit generací. Nejstarší 5Gbps USB (dříve označovaná jako USB 3.0, nebo USB 3.1 Gen 1) se nově bude značit jako USB 3.2 Gen 1, 10Gbps varianta (dříve označovaná jako USB 3.1, nebo USB 3.1 Gen 2) ponese nové značení USB 3.2 Gen 2 a nakonec nová 20Gbps verze se nebude označovat jako Gen 3, ale jako USB 3.2 Gen 2×2.

Alternativní marketingové označení bude v první 5Gbps variantě SuperSpeed USB, v dalších dvou pak SuperSpeed USB 10 Gbps a SuperSpeed USB 20 Gbps. To celé může samozřejmě nepoučeného či nepozorného uživatelé zmást, neboť původní USB 3.0 může „aktualizovat“ na USB 3.2 a přes nové číselné označení si vůbec nepomůže. Ještě větší zmatek přinese nejnovější revize, která nebude Gen 3, ale 2×2.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?