Hlavní navigace

V Británii ztratili záznamy o 16 tisících COVID-19 pozitivních kvůli použití datového formátu MS Excel / XLS

6. 10. 2020

Sdílet

MS Excel a omezení starého formátu XLS Autor: David Ježek

Údaje o téměř 16 tisících lidí s COVID-19 se ztratily britskému zdravotnickému systému, konkrétně instituci Public Health England (PHE). Důvodem bylo použití zastaralého datového formátu XLS v aplikaci Microsoft Excel. Přes něj automatickými skripty kompletovala PHE údaje od třetích dodavatelů (patrně testovacích laboratoří), přičemž sami lidé v PHE použili pro výstup formát XLS, který je omezen na 65 536 řádků a 256 sloupců.

Chyba není ani na straně Microsoftu, ani balíku MS Office. Formát XLS se datuje až do roku 1987, inkriminovaná verze je indikována jako „Excel 97–2003“ a formát jako takový je dávno zastaralý a v roce 2007 byl nahrazen balíkem formátů MS Open Office XML, v případě Excelu tedy XLSX. Zde již omezení počtu řádků v tabulce není tak drastické, 1 048 576 by v UK stačilo.

Případ tak víceméně jen ukazuje, jak daleko může sahat nevědomost některých státních zaměstnanců. Zde konkrétně jde o 13 prospaných let. Data bylo možné samozřejmě zpětně získat, nicméně v důsledku této chyby došlo ke zpoždění v trasování kontaktů nakažených.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.