Hlavní navigace

V Česku startují půjčovny e-knih. Mají šanci na úspěch?

9. 10. 2013

Sdílet

V pondělí spustila provoz první půjčovna e-knih u nás. Jako první tuto službu začal nabízet internetový prodejce eReading.cz. Překážkou, na kterou může projekt narazit, je fakt, že výpůjčky budou fungovat pouze v omezeném počtu čteček. E-Reading totiž pro tento účel zvolil vlastní proprietární formát, pro který jsou uzpůsobené zatím vybrané čtečky. Co se týče těch hardwarových, bude si e-knihy možné půjčovat pouze přes nově představené čtečky eReadingu.

V polovině listopadu by se měla i na serveru ebookeater.cz spustit služba nabízející zapůjčení e-knih. Na rozdíl od eReadingu nepůjde na eBookeateru číst e-knihy offline. Pro jejich konzumaci bude totiž nutné mít spuštěnou HTML5 aplikaci v prohlížeči.

Výhodami, potenciálními riziky a šancemi na možný úspěch se zabývá náš sesterský server Lupa.cz v článku: „V Česku startují půjčovny e-knih, čtení má být díky nim levnější“.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 10. 2013 10:01

    PetrV (neregistrovaný)

    Nechápu uvažování lidí, kteří toho vymýšlí. Půjčování knih tu funguje už po staletí, jmenuje se to knihovna a obchodní model je jednoduchý, člověk si platí členství, neboli měsíční poplatek a může si půjčit všechno co je zrovna volné. U e-knih je to o to jednodušší a tím pádem výhodnější, že když si knihu půjčí jeden, je stále dostupná komukoliv.

  • 9. 10. 2013 13:57

    j (neregistrovaný)

    Pujcovani e-booku je jednoduse oxymoron ... knizka se pujcuje, protoze ma hmotnou podobu a tudiz aby si ji moh precist nekdo dalsi, je treba ji vratit a on si ji muze pujcit a precist. Aby si mohla e-book precist miliarda lidi, staci mi jeden jedinej zdroj, a nic se nikam vracet nemusi.

    Zcela zjevne vydavatele proste stale nechapou, ze sou v pozici sefce, kdyz prisel bata a jeho pasova vyroba.

  • 9. 10. 2013 16:53

    K> (neregistrovaný)

    nojo, ale co autori a vydavatele maji delat? taky potrebuji platit slozenky. a psani a vydavani knizek zrovna miliony nesype.

  • 9. 10. 2013 17:00

    j (neregistrovaný)

    Co meli delat ti sefci?

    Co je mi do nich, je to jejich problem. Kdyz prijdu o praci ja, tak to taky prece nikoho nezajima. At se staraji.

    Podivej, kolik lidi se dneska uzivi trebas podkovarstvim? 1?2? v celym state? Njn, misto koni pouzivame auta. Melo by se to zakazat... Kupodivu se nekteri z nich uspesne stali automechaniky a misto podkov vymenujou trebas kola.

  • 9. 10. 2013 17:14

    hele (neregistrovaný)

    Bude se muset změnit celý obchodní model. Bude nutné přijít s takovým druhem služeb, který čtenáři klasická kniha nebo knihovna nenabídne. Tak jako se už mnoha lidem nevyplatí pirátit hry díky Steamu a různým bundlům, tak totéž musí potkat knižní trh. Co kdyby (třeba) Kosmas začal také nabízet knižní bundly jako to dělá Humble Bundle? Měl by taky vytvořit účty pro čtenáře, kde se jim budou skladovat jejich nakoupené tituly, které si odtamtud budou moci snadno stáhnou (jejich cloudová knihovna). Taky by bylo dobré víc lidi zapojit do tvorby, hodnocení a tagování obsahu. Atd.

  • 9. 10. 2013 18:19

    j (neregistrovaný)

    Pokud si nekde (naprosto kdekoli) sosnu knizku, poctu si a nekde v ni najdu odkaz typu "pokud se vam libilo, poslete mi nejaky ten fufnik na xyz" + zaroven bude existovat rychlej a jednoduchej zpusob, jak par korun poslat, tak stim kvanta lidi nema problem.

    Ale pokud se tu budou pronasledovat lidi, kteri knizku nascanujou, protahnou OCRkem, udelaj korekturu ... a pak to nekde placnou na web, aniz by z toho naprosto cokoli meli, tak sem pro, kazdyho takovyho stezovatele namiste zastrelit. Protoze ten "pirat" udelal pro spolecnost 100x vic, nez on.

    Viz trebas akce HP, kdy dochazelo casto k prekladum doslova "pres noc" po vydani EN verze, ty lidi to delali zcela gratis, a jeste tu byl pokus je za to popotahovat ... kdyz "profi" prekladateli trvalo to, co oni zvladli za tyden 3/4 roku.

  • 9. 10. 2013 18:29

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Zcela zjevne vydavatele proste stale nechapou, ze sou v pozici sefce, kdyz prisel bata a jeho pasova vyroba.

    To je celkem trefné přirovnání. Akorát bych řekl, že tím, kdo to zjevně nechápe, jsou mnozí čtenáři. V případě bot to lidem došlo až pozdě, že boty z pásové výroby, které moc nepadnou a po roce se rozpadnou, nejsou až taková výhra. Snad to u knih bude jiné.

  • 9. 10. 2013 19:47

    Rudolf Klusal

    Aby to nevypadalo, že nemám rád knihovny -- mám, ale nejsem si jist, k čemu takový byznis je potřeba. Eknihu dnes seženete klidně za 2 stovky a je vaše, tak proč bych měl platit členství a mít omezeně knihy?

    Já prostě asi nechápu smysl takového podnikání, to je celé. Pochopil bych možná pro specifické tituly, jako lehko předražené knihy o programování a technologiích, kdy je jasné, že knihu za 3000 nikdo rozumnej nekoupí, pokud se tam chce jen podívat na pár článků. Ale pro běžnou beletrii to smysl nemá, řekl bych.

  • 9. 10. 2013 22:00

    Mi. Chal.

    Podle mě to smysl má za předpokladu, že lidi budou chtít platit místo stahování nelegálně šířených děl a že cena bude výrazně nižší, takže místo za 300 dá člověk za knížku třeba 50. Většinu věcí člověk stejně přečte jenom jednou a archivovat to desítky let ve čtečce nepotřebuje, tak je zbytečné platit plnou cenu.

  • 9. 10. 2013 22:16

    Rudolf Klusal

    Jistě, souhlasím. Já jako zčásti soukromý vydavatel knih sám vidím, že 80 % ceny knihy je materiál (mluvím o výrobní ceně), takže sám autor často dost ostrouhá.

    Cena 50 Kč za eknihu, která by papírově stála 300 Kč není až tak nereálná, ale nemyslím si, že je úplně reálná ;) Autoři mají papírové knihy rádi především z marketingového důvodu -- kniha s přebalem jako objekt stojí lidem doma a ostatní to vidí a chtějí si to koupit třeba taky. Nicméně můj názor je, že je tento vliv přecěněný.

    Pro knihu s nákladem 1 000 kusů v ceně 200 Kč za kus jsme na obratu 200 000 Kč, z čehož na materiál přijde řekněme 160 000 Kč, zbytek jde na provizi a autorovi. To je, přiznejme si, docela bída. Ne každý má na to, aby mohl publikovat po desetitisících. V případě eBooku by taková publikace mohla stát řekněme 70 Kč, čili za vložených 200 000 se dá udělat nějakých 2800 knih -- ale samozřejmě víme, že náklad je neomezený. Z těchto 200 000 jde dobrá polovina na provize, autorské poplatky a další věci a zbytek klidně autorovi.

    Problém je jen samotný výběr peněz -- pokud si to chce distribuovat sám, musí to umět a mít na to čas, potom jsou peníze plus-mínus takové, jak píšu. Ale pokud to chce distribuovat třeba přes amazon nebo nějaké online knihkupectví, dost velkou pálku zaplatí jen za každý prodej. V případě papírové knihy sice též, ale často ne tak vysokou částku (což nechápu, protože papírová kniha zabírá místo a musí se obsloužit ručně, elektronická se dá pořídit jen automatickým prodejem klíče...), ale prostě takhle to chodí.

    Navíc částky, které píšu, nejsou až tak jisté -- pokud autor začíná, může být rád za třeba 40 prodaných kopií první měsíc (pokud není známý např.).

    Prostě -- situace kolem knih v ČR je poněkud nepříznivá, především pro autory, kteří vlastně z celého "koláče" ukousnou nejméně. Je to trošku ostuda nás všech, ale tak to prostě je -- podobně jako s hudbou, kde autorovi jde jen malý zlomek z prodeje. Jenže na knihu neuděláte megakoncert, knihu můžete prodat, udělat jí promo, udělat veřejné čtení, happening s autorem. A to vše funguje až tehdy, pokud je buď autor známý, anebo je dílo marketingově protlačeno až na vrchol (jako např. Fifty shades of grey).

  • 9. 10. 2013 22:35

    Mi. Chal.

    Tak ty ceny jsem samozřejmě jenom střelil; pokud je na výběr 300 za plnou verzi a 250 za ořezanou, tak tu ořezanou nikdo nekoupí, protože to nemá smysl.

    Co u ebooku představuje takové náklady (třeba těch zmiňovaných 70kč)? Chápu nějaké fixní náklady a provize autorovi, ale 70 mi přijde dost. Resp. pokud jsem za 200K vydal 2800 knih, na co jde 14K (200*70), pokud chci vydat dalších 200? Neměly by být tyhle další náklady být minimální? Nebo to vydavatel musí prodávat přes další distributory a ti sežerou tolik? :-)

  • 9. 10. 2013 22:43

    Rudolf Klusal

    Ano, přesně tak -- resp. téměř přesně tak :-D Pokud to autor chce dát přes distributorskou síť, ti si za to vezmou velkou částku. Buď si berou procenta z prodejní ceny (např. 30 %), anebo si berou procenta z prodeje s minimem např. 40 Kč (aby když jde o něco za 20 Kč, aby se jim to vyplatilo, takže se to musí prodat za 60...)

    Jak říkám -- pokud si to je autor schopen prodat sám, je to tak lepší, i pro něho výhodnější. Distributoři a velcí nakladatelé sežerou hromadu peněz.

    Příklad z praxe -- částky si přesně nepamatuji, ale jedna autorka, než přešla k nám, psala knihu, 280 stran A5. Prodejní cena cca 300 Kč, pevné desky, V2 vazba. Prodejní náklad 4000 kusů. Autorka za tuto práci dostala 10 výtisků "zdarma", které mohla sama prodat či rozdat + cca 4000 Kč provizi. Nic ve zlém, ale tohle je trošku zlodějina ;)

  • 10. 10. 2013 14:54

    Lucka (neregistrovaný)

    Tak nevím, na jednu stranu jsem ráda, že se něco takového zavedlo i tady, ačkoli cena se mi nechce líbit. Balíček 12ti eknih za 699 Kč a ještě každá z nich jen na 3 týdny? U nás v knihovně zaplatím na rok 80 Kč a knihy mám na měsíc a můžu si jich za rok půjčit kolik jen chci. Jsem velká čtenářka a musím říct, že dvanáct knih za rok mi nestačí. Toť můj osobní názor.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky