Hlavní navigace

V Edici CZ.NIC vyšla nová kniha Kryptografie okolo nás

14. 1. 2020

Sdílet

Kryptografie okolo nás

Ediční řadu sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, dnes rozšířila publikace Kryptografie okolo nás. Jejím autorem je vysokoškolský pedagog a odborník na šifrování Karel Burda, který ve své více než 130stránkové knize popisuje nejen základy kryptografie, ale také celou řadu internetových technologií a protokolů, které ji využívají. Elektronická verze knihy je k dispozici volně ke stažení na adrese knihy.nic.cz, tištěné vydání si mohou zájemci koupit u většiny knihkupců.

Knihu tvoří čtyři části, v nichž autor blíže rozebírá užití kryptografie v běžném životě, který je čím dál tím více spjatý se světem Internetu. V prvních kapitolách jsou vysvětleny vlastnosti vybraných kryptografických funkcí jako jsou například šifrování nebo hešování. Následuje část zabývající se kryptograficky zabezpečenými protokoly, jejichž primárním účelem je zajistit bezpečný přenos zpráv; jedná se kupříkladu o protokol TLS, který se využívá v internetovém bankovnictví, nebo protokoly komplexu WPA, jímž se zabezpečují radiové přenosy ve Wi-Fi sítích. Další část je věnována protokolům sloužícím k prokázání identity osob a k řízení přístupu osob k síťovým službám nebo k elektronicky kontrolovanému vstupu do objektu. V závěru knihy její autor popisuje platební protokoly sloužící pro elektronický převod peněz mezi účty uživatelů, ať už se jedná o platební karty nebo kryptoměnu Bitcoin.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.